Przejęcie Media Markt przez JD.com. Co wiemy o transakcji na ten moment?

Przejęcie Media Markt przez JD.com. Co wiemy o transakcji na ten moment?

Nieoficjalne informacje dotyczące potencjalnych rozmów pomiędzy chińskim gigantem e-commerce JD.com i właścicielem sieci sklepów Media Markt i Saturn wstrząsnęły opinią publiczną. Według informatorów, rozmowy pomiędzy firmami trwają już od miesięcy. Co wiemy na ten moment?

Chiński gigant zainteresowany przejęciem udziałów w Ceconomy

JD.com jest największym sprzedawcą internetowym w Chinach, którego przychody w 2022 roku wyniosły 1 046,2 mld RMB, co odpowiada około 134,762 mld euro. Według danych firmy, platformy zakupowe JD.com są odwiedzane przez ponad 580 mln aktywnych kupujących. Wśród asortymentu JD.com znajdziemy zarówno elektronikę, jak też odzież, produkty FMCG i świeżą żywność. 

Według nieoficjalnych informacji, na które powołuje się "Manager Magazin", JD.com ma być poważnie zainteresowane przejęciem udziałów w niemieckiej grupie Ceconomy będącej właścicielem obecnych w kilkunastu krajach (w tym także w Polsce) sklepów Media Markt oraz Saturn. 

Ceconomy jest spółką akcyjną, która specjalizuje się w sektorze elektroniki użytkowej. Poza markami Media Markt i Saturn, firma jest także właścicielem świadczącego usługi Deutsche Technikberatung. W roku budżetowym 2021/22 całkowita sprzedaż Ceconomy wyniosła 21,9 mld euro

JD.com rozmawia z trzema akcjonariuszami Ceconomy. Którymi?

Według danych na wrzesień 2023 roku, wśród kluczowych akcjonariuszy w spółce Ceconomy znajdują się: rodzina Kellerhals, która posiada 29,2% udziałów w prawie głosu, Haniel (16,7%) oraz fundacja Meridian (11,1%). 36,3% udziałów należy do tzw. małych inwestorów ("free float"), wśród których znajduje się między innymi niemiecka rodzina Beisheim (4,8% udziałów).

Źródło: Ceconomy

Według "Maganer Magazin" JD.com ma prowadzić rozmowy przede wszystkim z posiadająca 16,7% rodziną Haniela. Na tym jednak nie kończą się plany Chińczyków dotyczące Ceconomy. Jak podaje portal, JD.com jest zainteresowane przejęciem większej ilości akcji w Ceconomy.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Chiński gigant ma prowadzić rozmowy także z kontrolowaną przez rodzinę Schmidt-Ruthenbeck fundacją Meridian oraz rodziną Beisheim. W razie powodzenia tych rozmów, JD.com stałby się posiadaczem 32,6% udziałów w spółce. Tym samym firma musiałaby złożyć ofertę obowiązkową na zakup pozostałych akcji.

Płynne wejście na europejski rynek

Przejęcie udziałów w Ceconomy przez JD.com, jeśli dojdzie do skutku, zdecydowanie namiesza na europejskim rynku. Na koniec czerwca 2023 roku Ceconomy było właścicielem 1031 sklepów.

Niemal 400 placówek było zlokalizowanych w Niemczech. Ponad 300 sklepów znajdowało się natomiast w Europie Zachodnio-Południowej. Przejmując udziały w tym biznesie, chiński gigant zyskałby dostęp do wielu europejskich rynków.


foto: stockadobe(uslatar)