Wzrost cen w trendzie spadkowym. Doczekaliśmy się jednocyfrowego wyniku

Wzrost cen w trendzie spadkowym. Doczekaliśmy się jednocyfrowego wyniku

Październik był pierwszym od dłuższego czasu miesiącem, w którym raport "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE Research i Uczelni WSB Merino pokazał jednocyfrowy wzrost cen. W analizie zestawiono ze sobą przeszło 72 tys. cen z ponad 33 tys. sklepów. W badaniu, przeprowadzonym we wrześniu wg tej samej metodologii, podwyżka rdr. wyniosła ponad 10%, w sierpniu – przeszło 12%, w lipcu – 15,5%, a w czerwcu – powyżej 18%.

Dynamika wzrostów cen utrzymuje wyraźny trend spadkowy. W październiku ceny w dalszym ciągu były wyższe niż dokładnie rok wcześniej, ale o "jedynie" 8%. Jednocyfrowy wzrost cen w relacji rocznej odnotowano w 17 kategoriach produktowych. 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Wzrost cen w październiku

Zdaniem dr Izabeli Auguściak z Uniwersytetu WSB Merito październikowy odczyt jest pokłosiem obniżenia stóp procentowych oraz cen paliw, ale także dobrej pogody. "Długo utrzymujące się wysokie temperatury powietrza tej jesieni pozwoliły zredukować rachunki za ogrzewanie, a więc również koszty produkcji" – komentuje ekspertka. 

Kolejne miesiące nie powinny przynieść zaskoczeń jeśli chodzi o dynamikę wzrostu cen. Analitycy przewidują, że ta może się jeszcze obniżyć, ale będzie to następowało dużo wolniej. 

Październikowi liderzy drożyzny

Kategorią produktową, w przypadku której odnotowano najwyższy wzrost cen względem minionego roku, już drugi raz z rzędu były dodatki spożywcze. W kategorii tej znajdziemy między innymi ketchupy, majonezy, musztardy i przyprawy). Średni wzrost wyniósł w jej przypadku 18% rok do roku. Choć drugi miesiąc z rzędu dodatki spożywcze zajmują pozycję lidera drożyzny, to także w tej kategorii widać polepszenie sytuacji – we wrześniu dynamika wzrostu cen w jej przypadku wyniosła 32% rok do roku.

Drugie miejsce w zestawieniu przypadło chemii gospodarczej. W październiku asortyment ten podrożał o niecałe 17% rok do roku. Podium drożyzny zamykają słodycze i desery ze wzrostem na poziomie niemal 15% rok do roku. 

Które produkty są tańsze niż rok temu?

Spośród siedemnastu analizowanych kategorii na minusie znalazły się tylko dwie pozycje. Jedną z nich były warzywa ze średnim spadkiem o 2,5% rok do roku. Warto dodać, że jeszcze 2-3 miesiące temu były one w TOP3 drożyzny.

W relacji rocznej potaniały też artykuły tłuszczowe – o przeszło 16% rdr. To ich niższy wynik niż wrześniu, który wyniósł ponad 21%. 


foto: mat. redakcji
źródło: mondaynews