Płatny Instagram i płatny Facebook. O co chodzi w tych zmianach?

Płatny Instagram i płatny Facebook. O co chodzi w tych zmianach?

Płatny Instagram i Facebook w Polsce już działa. Meta od pewnego czasu zapowiadała wprowadzenie płatnej subskrypcji na platformach takich jak Instagram i Facebook. Wielu użytkowników miało już okazję obaczyło już komunikat o tym, aby "podjąć decyzję dotyczącą reklam". Ta opiera się na wyborze pomiędzy płatną subskrypcją lub "korzystaniem z produktów Meta za darmo" - w tym przypadku płacimy naszymi danymi.

Spis treści:

  1. Płatny Instagram i płatny Facebook 2023
  2. Jak zmienić ustawienia reklam na Instagramie?
  3. Ile kosztuje subskrypcja bez reklam na Instagramie?
  4. Ile kosztuje subksrypcja na Facebooku w Polsce?
  5. Dlaczego Instagram i Facebook jest płatny w Polsce?

Płatny Instagram i płatny Facebook 2023

W informacji wyświetlanej przez Meta czytamy o zmianie przepisów w naszym regionie, która to spowodowała, że możemy teraz wybrać, czy chcemy korzystać z Produktów Meta za darmo. "W tym celu zezwól nam na używanie Twoich informacji na potrzeby reklam. Aby korzystać z Produktów Meta bez reklam, możesz wykupić subksrypcję" - czytamy dalej.

Wybór dotyczący subskrypcji można zmienić w każdej chwili. Mamy dwie opcje do wyboru, które Meta określa jako:

  • "Korzystaj bezpłatnie z reklamami"
  • "Subskrybuj korzystanie bez reklam".

Jak zmienić ustawienia reklam na Instagramie?

Ustawienia bezpłatnych reklam i subskrypcji możemy zmienić w ustawieniach profilu na Instagramie. W zakładce preferencje reklamowe automatycznie widoczna jest opcja "bezpłatnie z reklamami". W tej właśnie zakładce ponownie możemy zdecydować, czy decyzujemy się na subskrypcję płatną, czy też płacenie naszymi danymi. 

Ile kosztuje subskrypcja bez reklam na Instagramie?

Cena subskrypcji konta na Instagramie bez reklam zaczyna się od 12,99 euro za miesiąc, czyli około 58 zł. Jak czytamy w komunikacie Meta, przy wyborze tej opcji "Twoje informacje nie będą wykorzystywane do reklam". Oczywiście z przeciwną sytuacją mamy do czynienia w opcji "bezpłatnej". Wówczas, zamiast pieniędzy, niejako płacimy naszymi danymi za możliwość korzystania z aplikacji. 

12,99 euro to jednak nie cała kwota za subskrypcję. Ta zmienia się, jeśli posiadamy również konto na Facebooku.

Ile kosztuje subksrypcja na Facebooku w Polsce?

Jak informuje Meta, do 1 marca 2024 roku ma obowiązywać stała opłata w wysokości 12,99 euro za miesiąc. Zmieni się to jednak po 1 marca 2024 roku. Wtedy koszt subskrypcji, czyli 12,99 euro, będzie odnosił się do jednego konta.

Za każde dodatkowe konto, które znajduje się w Centrum kont, zapłacimy dodatkowe 8 euro miesięcznie. Dotyczy to zarówno dodatkowego konta na Instagramie, jak też na Facebooku.

Dlaczego Instagram i Facebook jest płatny w Polsce?

Meta zapowiadała wprowadzenie płatnej subskrypcji na Instagramie i Facebooku już od pewnego czasu. Co leży u podstaw tej decyzji? Już w maju 2023 roku Meta, czyli właściciel m.in. Instagrama i Facebooka, została ukarana przez Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) za naruszenia, których firma dopuściła się w kontekście praw dotyczących prywatności użytkowników. Kara, którą usłyszała Meta opiewała na olbrzymią kwotę, mianowicie 1,2 mld USD. 

Już w lipcu tego roku TSUE ponownie odniósł się do praktyk koncernu Meta. Organ orzekł, że właściciel Facebooka obchodził regulacje RODO i wymuszal zgodę na profilowanie reklam oraz śledzenie. Meta została zobowiązana do pozyskania jasnej zgody od użytkowników na gromadzenie danych i wykorzystywanie ich do personalizowania reklam. To jednak nie koniec. Dodatkowo koncern został zobowiązany do zapewnienia użytkownikom alternatywną opcję, dzięki której w dalszym ciągu będą mogli korzystać z platform, ale nie płacąc za nie swoimi danymi.

Płatny Instagram i płatny Facebook to odpowiedź na to zobowiązanie. Z jednej strony Meta każe użytkownikom jasno zdecydować, czy wyrażają zgodę na przetwarzanie ich danych oraz informacji o nich, które zbiera, a także profilowanie treści reklamowych. Z drugiej natomiast strony użytkownicy zyskali opcję drugą, a więc płatną.


foto: instagram

Reklama