MidEuropa sprzedaje Profi. To jedna z największych transakcji na europejskim rynku

MidEuropa sprzedaje Profi. To jedna z największych transakcji na europejskim rynku

Firma inwestycyjna private equity MidEuropa ogłosiła podpisanie umowy sprzedaży Profi Rom Food, jednej z czołowych rumuńskich sieci sklepów spożywczych. Całkowita wartość tej znaczącej transakcji wynosi około 1,3 miliarda euro (1,8 miliarda EUR po uwzględnieniu MSSF16).

Sieć sklepów Profi sprzedana

Profi to wioądaca rumuńska sieć supermarketów typu convenience i proximity, posiadająca na terenie tego kraju ponad 1 650 sklepów. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy kończących się w czerwcu 2023 roku firma wygenerowała przychody przekraczające 2,5 mld euro.

Po przejęciu Profi przez MidEuropa w 2017 roku, sieć ta stała się liderem pod względem liczby sklepów w Rumunii, osiągając ponad 3,3-krotny wzrost sprzedaży po przejęciu, które obejmowało ponad 1 100 nowych punktów sprzedaży.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Miliardowa transakcja

Mimo wcześniejszych spekulacji, aby siecią Profi interesowała się m.in. Biedronka, zgodnie z oficjalnym komunikatem firmy nowym właścicielem zostanie Ahold Delhaize, który już teraz zarządza obecną w Rumunii siecią liczącą ponad 960 sklepów. 

Sprzedaż Profi przez MidEuropa na rzecz Ahold Delhaize to jedna z największych transakcji w historii europejskiego rynku spożywczego z udziałem inwestorów private equity. To także rekordowa transakcja na rynku spożywczym Europy Środkowo-Wschodniej.

Sprzedaż Profi to nasza druga transakcja wyjścia z inwestycji o wartości ponad 1 mld EUR w sektorze detalicznym w Europie Środkowej, po naszym sukcesie z Żabką, gdzie zbudowaliśmy lidera w segmencie convenience w Polsce. Sprzedaż Profi firmie Ahold Delhaize potwierdza wartość strategiczną, jaką wnieśliśmy do spółki i stanowi dla MidEuropa następny kamień milowy, jako że po raz kolejny zapewniamy naszym inwestorom atrakcyjne zwroty z inwestycji. Sprzedaż Profi to również bardzo znacząca transakcja dla całego regionu Europy Środkowej, który pozostaje siedzibą dla najatrakcyjniejszych spółek wzrostowych w Europie.

Robert Knorr, Partner Zarządzający w MidEuropa

Ahold Delhaize wzmacnia pozycję w Rumunii

Transakcja sprzedaży sieci Profi musi jeszcze uzyskać zatwierdzenie organów regulacyjnych. Jej zamknięcie jest planowane na rok 2024.

Nowym właścicielem zostanie wtedy Ahold Delhaize, globalny gigant w sektorze sprzedaży detalicznej żywności, będący liderem zarówno w segmencie supermarketów, jak i w e-commerce, który na całym świecie obsługuje 60 mln klientów tygodniowo. W Rumunii Ahold Delhaize zarządza siecią ponad 969 sklepów Mega Image.


foto: mat. prasowe

Reklama