Jak kiedyś wygląda IKEA w Polsce? Te zdjęcia nie były dotąd publikowane

Jak kiedyś wygląda IKEA w Polsce? Te zdjęcia nie były dotąd publikowane

IKEA to marka, której meble posiada w swoich domach wiele Polek i Polaków. Historia ten skandynawskiej sieci w Polsce sięga jeszcze lat 90. minionego stulecia. To właśnie wtedy, w 1990 roku, powstał pierwszy sklep IKEA w Polsce. Osiem lat później sieć zadebiutowała w małopolsce. Otwarcie sklepu IKEA Kraków było olbrzymim wydarzeniem. Jak rozpoczęła się historia IKEA w tym regionie Polski? Jak wyglądał pierwszy sklep IKEA w Krakowie?

Historia IKEA w małopolsce

W 1998 roku w Krakowie otwarto pierwszy w południowej Polsce Dom Meblowy IKEA. Wydarzenie budziło olbrzymie emocje. Na otwarcie IKEA do Krakowa zjechały tłumy klientów z ówczesnych województw krakowskiego, tarnowskiego, nowosądeckiego, a nawet rzeszowskiego czy kieleckiego. Klienci rozbijali namioty przed sklepem, a kolejka do wejścia zaczęła ustawiać się już o 4:00 w nocy

Przygotowaliśmy wiele atrakcji. Największym hitem okazała się jednak darmowa sofa dla pierwszego klienta. Niektórzy, aby nie przegapić okazji, już 3 dni wcześniej rozbili przed sklepem namioty. Przez cały okres oczekiwania serwowaliśmy im darmowe posiłki z zamkniętej jeszcze restauracji.

Magdalena Gorecka-Przepolska, Specjalista ds. Marketingu, IKEA Kraków (pracuje w sklepie od 1998 roku)

Pod koniec lat 90-tych w domach wciąż królowały jeszcze masywne i ciemne meble oraz rozłożyste komplety wypoczynkowe. Nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania oraz barwne dodatki proponowane przez IKEA wzbudzały więc żywe zainteresowanie.

Pierwszy sklep IKEA w małopolsce - kiedy powstał?

Dziś IKEA Kraków, która była pierwszym sklepem IKEA w tym regionie, ma 27 397 mkw. i oferuje ponad 11 tys. produktów. W 1998 roku sklep był jednak o wiele mniejszy.

W 1998 roku większość klientów wpadało do IKEA raczej pooglądać niż kupić meble. Z półek błyskawicznie znikały za to akcesoria, takie jak garnki, sztućce oraz charakterystyczne masywne szklanki i kubki, które do dziś goszczą w wielu barach mlecznych. Ogromną popularnością cieszyły się też ręczniki sprzedawane na wagę i kultowe już dziś (i cały czas produkowane w Polsce) stoliki LACK.

Jak wyglądał kiedyś sklep IKEA?

IKEA otworzyła swój sklep w Krakowie dokładnie 19 sierpnia 1998 roku. Placówka liczyła wtedy 11 tys. mkw., a dostępnych było w niej zaledwie 6 tys. artykułów. Jednak, jak na tamte czasy, oferta była imponująca. 

Jak wyglądał pierwszy sklep IKEA w małopolsce? Jakie meble były modne w latach 90-tych? Poniższe zdjęcia nie wymagają opisu. Są to archiwalne fotografie, które do tej pory nie były publikowane. IKEA postanowiła podzielić się nimi z okazji 25-lecia otwarcia sklepu IKEA Kraków.

Obecnie IKEA posiada 11 sklepów w Polsce oraz 69 Punktów Odbioru Zamówień, 9 Studiów planowania i zamówień, a także 1 Punkt Planowania IKEA. Poza tym Grupa Ingka (będąca największym franczyzobiorcą IKEA) jest właścicielem pięciu centrów handlowych w Polsce oraz jednego centrum dystrybucyjnego w kraju.


foto: mat. prasowe (IKEA)

Reklama