Lidl kontynuuje ekspansję na Bałkanach. Dyskonter szykuje debiut na nowych rynkach

Lidl kontynuuje ekspansję na Bałkanach. Dyskonter szykuje debiut na nowych rynkach

Lidl konsekwentnie rozwija swoją obecność na rynkach bałkańskich. Po debiucie w Chorwacji, Słowenii i Serbii, przyszedł czas na kolejne kraje: Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Macedonię Północną i Kosowo.

Lidl w Bośni i Hercegowinie

Bośnia i Hercegowina jest krajem, w którym Lidl rozpoczął od budowy dużego dystrybucyjnego w Lepenicy, w pobliżu Sarajewa. O postępach w ekspansji niemieckiej sieci donosi European Supermarket Magazine. Nowe centrum dystrybucyjne ma być kluczowym krokiem przed planowanym otwarciem sklepów na tym rynku. 

Dyskonter miał prowadzić rekrutację pracowników oraz poszukiwania lokalizacji od dwóch lat. Pierwsze sklepy, jak podaje ESM, będą zlokalizowane w miastach i gminach z populacją przekraczającą 30 000 mieszkańców, a pierwsze lokalizacje są już zabezpieczone, między innymi w Sarajewie i Bijeljinie.

Czarnogóra i Macedonia Północna. Ekspansja Lidla trwa

Jak donosi magazyn, Lidl miał pierwotnie plany rozpoczęcia działalności w Czarnogórze do końca 2023 roku. Obecnie jednak napotyka na trudności ze znalezieniem odpowiednich lokalizacji sklepów. Według lokalnych mediów, na które powołuje się ESM, udało się już pozyskać trzy lokalizacje: jedną w Nikšiću i dwie w Podgoricy.

To jednak nie koniec. Lidl już dwa lata temu zarejestrował swoją filię w Macedonii Północnej i od tego czasu aktywnie szuka potencjalnych lokalizacji sklepów. Ostatnio ogłoszono rozpoczęcie budowy pierwszego sklepu w Bitoli. Kolejna umowa została podpisana na zakup centrum Mr. Bricolage, które stanie się pierwszym sklepem Lidla w Macedonii Północnej.

Sieć dyskontów zakupiła również 17-hektarową działkę w Gornji Konjar niedaleko Kumanowa, na której planuje zbudować centrum logistyczne. Pierwsze sklepy na terenie Macedonii Północnej mają zostać otwarte w 2026 roku.

Postępy Lidla w Kosowie

W Kosowie Lidl rozpoczął proces zatrudniania pracowników na potrzeby swoich przyszłych sklepów. Informacje o rekrutacji można znaleźć na profilu LinkedIn jednostki dostawcy usług HR, HeadHunter Group, mieszczącej się w Kosowie.

Stanowiska obejmują specjalistów ds. nieruchomości, asystentów administracyjnych, inżynierów budownictwa lądowego i specjalistów ds. administracji kadrowej. 

Lidl wchodzi na nowe rynki bałkańskie, kontynuując swoją ekspansję w tym obszarze. To ważny krok w budowaniu pozycji niemieckiego dyskontera w regionie i otwarcie nowych perspektyw dla konsumentów oraz lokalnych przedsiębiorców.


foto: mat. redakcji

Reklama