Nowe dane z europejskich sklepów: Popyt słabnie, ale nie wszędzie

Nowe dane z europejskich sklepów: Popyt słabnie, ale nie wszędzie

W sierpniu 2023 roku skorygowany sezonowo wolumen handlu detalicznego spadł o 1,2% w strefie euro i o 0,9% w całej Unii Europejskiej w porównaniu z poprzedzającym go lipcem br. – podaje Eurostat. Nie był to oczywiście pierwszy spadek, choć okazał się znacznie wyższy od tego notowanego miesiąc wcześniej, kiedy zarówno w strefie euro, jak i w UE odnotowano spadek na poziomie 0,1%.

Różnicę widać również w zestawieniu rocznym. Według danych Eurostatu, w sierpniu 2023 roku w porównaniu z sierpniem 2022 roku wskaźnik sprzedaży detalicznej skorygowany kalendarzowo spadł o 2,1% w strefie euro i o 2,0% w UE.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Europejczycy kupują mniej żywności

Dane zebrane przez Eurostat uwzględniają nie tylko ogólny poziom sprzedaży, ale także obrazują sytuację w poszczególnych branżach. Okazuje się, że w przypadku żywności, napojów i wyrobów tytoniowych wolumen sprzedaż w strefie euro w sierpniu był niższy o 1,2% w porównaniu do lipca tego roku. We wszystkich krajach UE średni spadek wyniósł natomiast 0,9%.

Spadki widać także w zestawieniu rok do roku. Według danych Eurostat w przypadku sprzedaży żywności w strefie euro wyniosły one 3,2% w porównaniu do sierpnia 2022 roku. Nieco mniejszy spadek, bo wynoszący 3,0%, odnotowano w całej UE.

Sprzedaż detaliczna w UE: Polska na plusie

Wśród państw członkowskich, dla których Eurostat zbiera dane, największe miesięczne spadki wolumenu handlu detalicznego odnotowano w:

  • Portugalii (-3,0%)
  • Francji (-2,8%)
  • Belgii (-1,5%).

W tym samym czasie wśród państw o największym wzroście wolumenu sprzedaży detalicznej znalazły się:

  • Luksemburg (+1,9%)
  • Polska (+1,7%)
  • Dania (+1,6%).

W perspektywie rocznej (a więc porównując sierpień 2023 do sierpnia 2022) największy spadek wolumenu sprzedaży detalicznej odnotowano w Słowenii (-21,5%), Belgii (-8,5%) oraz Estonii (7,9%). Największe wzrostu Eurostat zanotował natomiast w Luksemburgu (+8,7%), Hiszpanii (+8,1%) oraz na Cyprze (+5,9%).


foto: stockadobe(romrom74)

Reklama