Ceny kakao, które do niedawna uważane były za stabilne i niereagujące na globalne zawirowania rynkowe, w roku 2023 zanotowały gwałtowny wzrost, osiągając w połowie września 2023 roku rekordowy poziom 3121 GBP za tonę londyńskiej giełdzie towarowej. To stanowi ogromne wyzwanie dla producentów słodyczy, którzy muszą zmierzyć się z cenami kakao najwyższymi od prawie 50 lat.
Produkcja kakao na świecie
Europejska branża produkcji słodyczy czekoladowych opiera się głównie na imporcie ziarna kakaowego z Afryki, a w mniejszym stopniu z Ameryki Południowej i Azji. Jak wyjaśnia Grzegorz Sosnkowski z firmy Wedel, największymi producentami są dwa kraje: Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana.
Zestawienie największych producentów kakao na świecie wraz z poziomem produkcji kształtuje się następująco:
- Wybrzeże Kości Słoniowej (2175 tys. ton produkcji w sezonie 2022/23)
- Ghana (725 tys. ton)
- Ekwador (410 tys. ton)
- Nigeria (310 tys. ton)
- Kamerun (300 tys. ton)
- Brazylia (210 tys. ton)
- Indonezja (185 tys. ton) [1].
Na uprawy kakao wpłynie El Nino
Przewiduje się, że zjawisko pogodowe El Nino może negatywnie wpłynąć na zbiory kakao w sezonie 2023/2024. Według prognoz ekspertów zjawisko to spowoduje mniej opadów deszczu i silne, suche wiatry w Afryce Zachodniej, czyli głównym regionie upraw kakao.
W Ekwadorze, największym producencie kakao w Ameryce Południowej, spodziewane są natomiast silne deszcze niszczące plony. W Indonezji (Sulawesi) El Nino może przynieść susze.
Trudny czas dla producentów słodyczy czekoladowych
Analitycy prognozują, że niepewność związana z poziomem zbiorów kakao może utrzymywać się do pierwszego kwartału 2024 roku, co napędza wzrost cen. W ciągu roku surowiec ten podrożał o prawie 75%, co stanowi wyzwanie dla producentów słodyczy.
W 2022 roku firmy mierzyły się z niespotykanym do tej pory poziomem cen surowców mlecznych. Kolejnym uderzeniem były rosnące ceny cukru. Rok 2023 i 2024 zapowiadają ponowny szok cenowy związany z kakao. To powoduje, że dla wszystkich producentów słodyczy planowanie budżetów zakupowych i presja cenowa ze strony dostawców są szczególnie dużym wyzwaniem.
[1] Dane Commodities Risk Analysis LC
foto: stockadobe(kaiskynet)