Kakao już notuje rekordowe ceny. Wkrótce odczujemy jeszcze skutki El Nino

Kakao już notuje rekordowe ceny. Wkrótce odczujemy jeszcze skutki El Nino

Ceny kakao, które do niedawna uważane były za stabilne i niereagujące na globalne zawirowania rynkowe, w roku 2023 zanotowały gwałtowny wzrost, osiągając w połowie września 2023 roku rekordowy poziom 3121 GBP za tonę londyńskiej giełdzie towarowej. To stanowi ogromne wyzwanie dla producentów słodyczy, którzy muszą zmierzyć się z cenami kakao najwyższymi od prawie 50 lat.

Produkcja kakao na świecie

Europejska branża produkcji słodyczy czekoladowych opiera się głównie na imporcie ziarna kakaowego z Afryki, a w mniejszym stopniu z Ameryki Południowej i Azji. Jak wyjaśnia Grzegorz Sosnkowski z firmy Wedel, największymi producentami są dwa kraje: Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana. 

Fakt, że 70% upraw kakao jest zlokalizowanych w Afryce, sprawia, że surowiec ten jest pod silnym wpływem czynników pogodowych oraz braku stabilności ekonomicznej. Znacząco zmniejszone wsparcie rolników, ograniczona dostępność nawozów, a także choroby drzew w regionie największych upraw powodują, że prognozowanie wielkości zbiorów, a co za tym idzie przyszłych cen, jest wyjątkowo trudne 

Grzegorz Sosnkowski, kierownik zakupów bezpośrednich w firmie Wedel

Zestawienie największych producentów kakao na świecie wraz z poziomem produkcji kształtuje się następująco:

  1. Wybrzeże Kości Słoniowej (2175 tys. ton produkcji w sezonie 2022/23)
  2. Ghana (725 tys. ton)
  3. Ekwador (410 tys. ton)
  4. Nigeria (310 tys. ton)
  5. Kamerun (300 tys. ton)
  6. Brazylia (210 tys. ton)
  7. Indonezja (185 tys. ton) [1].

Na uprawy kakao wpłynie El Nino

Przewiduje się, że zjawisko pogodowe El Nino może negatywnie wpłynąć na zbiory kakao w sezonie 2023/2024. Według prognoz ekspertów zjawisko to spowoduje mniej opadów deszczu i silne, suche wiatry w Afryce Zachodniej, czyli głównym regionie upraw kakao.

W Ekwadorze, największym producencie kakao w Ameryce Południowej, spodziewane są natomiast silne deszcze niszczące plony. W Indonezji (Sulawesi) El Nino może przynieść susze.

Trudny czas dla producentów słodyczy czekoladowych

Analitycy prognozują, że niepewność związana z poziomem zbiorów kakao może utrzymywać się do pierwszego kwartału 2024 roku, co napędza wzrost cen. W ciągu roku surowiec ten podrożał o prawie 75%, co stanowi wyzwanie dla producentów słodyczy.

W 2022 roku firmy mierzyły się z niespotykanym do tej pory poziomem cen surowców mlecznych. Kolejnym uderzeniem były rosnące ceny cukru. Rok 2023 i 2024 zapowiadają ponowny szok cenowy związany z kakao. To powoduje, że dla wszystkich producentów słodyczy planowanie budżetów zakupowych i presja cenowa ze strony dostawców są szczególnie dużym wyzwaniem


[1] Dane Commodities Risk Analysis LC

foto: stockadobe(kaiskynet)

Reklama