Bio Planet konsoliduje rynek. Firma pokazała wyniki finansowe

Bio Planet konsoliduje rynek. Firma pokazała wyniki finansowe

Dostawca żywności ekologicznej Bio Planet opublikował wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2023 roku. W tym czasie spółka odnotowała 27% wzrost przychodów do poziomu 130,5 mln zł. 

Notowany wzrost przychodów jest pokłosiem przemyślanej polityki konsolidacji rynku, którą realizuje spółka – komentuje prezes zarządu Bio Planet, Sylwester Strużyna. Podczas pierwszego półrocza w ramach tej strategii spółka przejęła części aktywów dwóch firm – NaturaVena oraz Smak Natury. 

Bio Planet zwiększa udziały rynkowe dzięki akwizycjom

Przejęcia te przyczyniły się do poszerzenia oferty firmy, która obecnie oferuje około 8 000 produktów. Ponadto dzięki nowym sieciom supermarketów, które wcześniej obsługiwane były przez NaturaVena oraz Smak Natury, Bio Planet zwiększył swój udział w przychodach sieci sklepów ogólnospożywczych z 8% do 18%.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Przychody rosną, zyski maleją

Zysk netto za pierwsze półrocze 2023 roku wyniósł 1,6 mln zł i był o 11% niższy od zysku netto w analogicznym okresie w 2022 roku, kiedy wynosił 1,8 mln zł. Prezes Strużyna powodu upatruje w znacznym wzroście kosztów rynkowych, w tym utrzymujących się wysokich stopach procentowych.

Spółka dąży do tego, aby już w najbliższych miesiącach wzrost przychodów był wyższy od wzrostu kosztów funkcjonowania, co przełoży się na trwałą poprawę rentowności działania – czytamy w komunikacie.

Bio Planet stawia na eksport i rozwój w kraju

Bio Planet zamierza kontynuować swoją ekspansję, koncentrując się na dokończeniu budowy nowoczesnych zakładów konfekcjonowania oraz rozwoju eksportu, który obecnie odpowiada za 4% sprzedaży firmy. Spółka zdobyła już odbiorcę w Katarze, co jest częścią planu zwiększenia udziału eksportu w jej strukturze sprzedaży.

Sylwester Strużyna podkreśla przy tym, że firma posiada potencjał logistyczny i operacyjny, który pozwoli na dalszy wzrost przychodów w kolejnych okresach. Perspektywa obniżki stóp procentowych wpłynie również na obniżenie kosztów kredytowych, co ma mieć korzystny wpływ na wynik netto spółki.


foto: bioplanet.pl

Reklama