Szykuje się rewolucja w dostawach jedzenia. UE pracuje nad nowymi przepisami

Szykuje się rewolucja w dostawach jedzenia. UE pracuje nad nowymi przepisami

Bruksela pracuje nad nowymi regulacjami, które mają zmienić warunki pracy pracowników platform takich jak Uber, Bolt, Glovo czy Wolt. Nowe przepisy, choć zgodnie z założeniami mają polepszyć ich sytuację, w rzeczywistości mogą znacznie zrewolucjonizować branżę dostaw.

Warunki pracy gig-workerów do zmiany

O sprawie donosi "Rzeczpospolita", która zaznacza, że nawet 70% pracowników, którzy świadczą usługi dostarczania jedzenia i przewozu za pośrednictwem aplikacji, może zdecydować się na zakończenie swojej pracy.

Zmiany miałyby dotyczyć tzw. gig-workerów, czyli osób pracujących na zlecenie, ale nieposiadających etatu, z których pracy w głównej mierze korzystają obecnie takie firmy jak Uber, Bolt czy Glovo.

Plan zakłada, że gig-workerzy będą mieli prawo do gwarantowanego minimalnego wynagrodzenia, płatnego urlopu i zwolnienia chorobowego, a także będą podlegać normom czasu pracy. To zmiana, która ma wpłynąć na lepsze warunki pracy tych osób, choć  w rzeczywistości paradoksalnie może zniechęcić gig-workerów do tego rodzaju pracy.

Dobre warunki pracy są niepotrzebne?

Kamil Leszczyński, prezes firmy Eternis, która dostarcza pracowników dorywczych platformom, uważa, że taka regulacja może spowodować masową rezygnację pracowników z branży. "Aby zachować płynność biznesów, firmy będą miały do wyboru: zaproponować kierowcom i dostawcom o wiele niższe stawki niż obecnie, co poskutkuje migracją pracowników do innych branż, albo znacznie podnieść ceny" – tłumaczy na łamach portalu ekspert.

Giganci rynku dostaw jedzenia już teraz ślą ostrzeżenia dotyczące wzrostu cen. "Propozycje PE są zbyt daleko idące i w dużej mierze sprzeczne z oczekiwaniami osób zarabiających w taki sposób. Grożą pozbawieniem możliwości pracy setek tysięcy Europejczyków" – powiedziała na łamach "Rz" Małgorzata Stanowska, dyrektor ds. polityk publicznych Ubera w Europie Środkowo-Wschodniej.


foto: unsplash

Reklama