ID Logistics zmniejszyło zużycie energii o 25%. To jeszcze nie koniec

ID Logistics zmniejszyło zużycie energii o 25%. To jeszcze nie koniec

Zgodnie z założonymi w ramach strategii zrównoważonego rozwoju celami, ID Logistics rozwija energooszczędne centra dystrybucji. W 2022 roku firma rozpoczęła realizację programu ukierunkowanego na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w centrach dystrybucji, którymi zarządza w Polsce. Wyniki przerosły oczekiwania.

"Naszym celem było obniżenie zużycia energii elektrycznej o 25%. Dzięki dobrze przemyślanym inwestycjom w energooszczędne rozwiązania i konsekwencji w ich realizacji znacznie przekroczyliśmy te założenia. Na przykład, porównując dane z maja 2022 i 2023, zmniejszyliśmy zużycie energii elektrycznej w jednym z naszych magazynów aż o 51,88%, z 252 do 122 MWh"  – wyjaśnia Maciej Korzeniowski, Energy Manager ID Logistics. 

Zmiany przekładają się na realne oszczędności

Jednym z kluczowych elementów realizacji programu było zastosowanie nowoczesnych systemów oświetleniowych. Obecnie oświetlenie LED jest stosowane w 90% centrów dystrybucji ID Logistics w Polsce, a firma planuje, że wkrótce będzie ono dostępne we wszystkich lokalizacjach. Ponadto firma inwestuje w modernizację oświetlenia, wykorzystując nowoczesne technologie, takie jak czujniki światła i ruchu, które pozwalają na optymalizację zużycia energii. 

Zużycie energii optymalizuje także, stosowana standardowo we wszystkich magazynach, termoizolacja zabezpieczająca obiekty przed utratą ciepła. Dzięki niej firma osiąga wymierne oszczędności energii, szczególnie w strefie załadunku i rozładunku towarów. Na przykład w jednym z magazynów termoizolacja pozwoliła zmniejszyć straty ciepła z 311 KWh do zaledwie 9,9 kWh w ciągu roku.

Fotowoltaika i dalsze plany

ID Logistics podejmuje również kroki w kierunku wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W jednym z magazynów rozpoczęto budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 100 KWp, która docelowo ma dostarczać 12% energii zużywanej w tym magazynie. Firma już teraz wykorzystuje jednak energię elektryczną pochodzącą w 100% ze źródeł odnawialnych w centrum dystrybucji w Adamowie.

ID Logistics nie zamierza poprzestawać na osiągniętych rezultatach. Firma przygotowuje się do wdrożenia kolejnych rozwiązań, które pozwolą na dalsze oszczędności energii, odzysk ciepła oraz inteligentne sterowanie urządzeniami w celu optymalizacji zużycia mediów. Wszystko to wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju, w ramach której ID Logistics zobowiązało się do obniżenia emisji CO2 o 40% do 2030 roku w porównaniu do 2018 roku.


foto: mat. prasowe

Reklama