Maspex inwestuje w zakład Agros Nova. Moce produkcyjne wzrosną trzykrotnie

Maspex inwestuje w zakład Agros Nova. Moce produkcyjne wzrosną trzykrotnie

Działa już nowa linia produkcyjna w należącym do Grupy Maspex zakładzie Agros Nova w Łowiczu, która pozwala na  nowe, większe możliwości przetwórstwa pomidorów. Do tej pory firma miała możliwość przerobić 20 tys. ton tego surowca. Dzięki nowej technologii będzie to nawet 3 razy więcej.

Tylko w tym roku firma wykorzysta 35 tys. ton pomidorów, a docelowo będzie to nawet 60 tys. ton. To znaczący wzrost i istotny krok w rozwoju zakładu Agros Nova.

Znaczny wzrost możliwości operacyjnych

Nowa linia produkcyjna w zakładzie w Łowiczu, stworzona została w oparciu o nowoczesne technologie. Optymalizuje jakość koncentratu pomidorowego i jest energooszczędna. Wyposażona została w automatyczny sorter optyczny, który za pomocą kamer będzie monitorował stan surowca. Sterowanie i kontrola nad całą linią produkcyjną odbywa się z jednego miejsca.

W naszej firmie od zawsze stawiamy na inwestycje i rozwój. Kluczowa jest dla nas innowacyjność i poszukiwanie nowych rozwiązań dla każdego z zakładów. Zwiększenie możliwości Agros Nova jest ważne nie tylko dla nas, ale również dla całego regionu.

Krzysztof Pawiński, CEO Grupy Maspex

Linia produkcyjna powstała z pełną infrastrukturą towarzyszącą. Na terenie zakładu wybudowano nową halę z zapleczem technicznym i systemem kanalizacyjnym dostosowanym do segmentu przetwórstwa. Do potrzeb nowej linii produkcyjnej dostosowano kotłownie, a także wybudowano  zbiornik uśredniający  ścieki, który stanie się częścią przyszłej podczyszczalni zakładu.

To wyjątkowy moment, na który czekaliśmy od dawna. Nowa linia produkcyjna pozwoli zwiększyć możliwości operacyjne naszego zakładu aż trzykrotnie i przyczyni się do dynamicznego rozwoju zakładu jak i Grupy Maspex. To również niezwykła szansa rozwoju dla naszego regionu, a szczególnie dla dostawców surowca, którego będziemy zamawiać jeszcze więcej.

Adam Pawluk, dyrektor zakładu Agros Nova w Łowiczu

Maspex nie zapomina o ekologii

W najnowszej inwestycji Grupy Maspex nie chodzi wyłącznie o zwiększenie mocy produkcyjnych. Nowa linia daje możliwość produkcji koncentratu bardziej zagęszczonego, o ekstrakcie 36%, co pozwoli zaoszczędzić o 50% wykorzystanie opakowań zbiorczych przy tej samej ilości produktu.

Przenoszenie pomidora z rozładunku odbywać się będzie kanałem podziemnym poprzez hydrotransport. Co istotne, to obieg zamknięty, więc to operator decyduje kiedy wodę należy wymienić.

34-metrowa stacja wyparna, służąca do zagęszczania surowca, skonstruowana została tak, aby energia odbierana w postaci pary wodnej z odparowania soku pomidorowego, po sprężeniu mogła zostać ponownie wykorzystana do ogrzania następnej porcji surowca. Co ważne, na tym etapie stacja po rozruchu i w trybie produkcyjnym nie potrzebuje zewnętrznego źródła ogrzewania. 

W trosce o najbliższe środowisko, firma zainicjowała także powstanie wyjątkowego muralu, autorstwa Marka LOONEY Rybowskiego, który pochłania zanieczyszczenia ze wszystkich pojazdów poruszających się na terenie zakładu.


foto: mat. prasowe

Reklama