Legionella budzi obawy wśród konsumentów. Czy można zarazić się pijąc wodę?

Legionella budzi obawy wśród konsumentów. Czy można zarazić się pijąc wodę?

Legionella, określana również terminem legionellozy, to choroba, która budzi coraz więcej niepokoju wśród polskich konsumentów. Wywołuje ją bakteria Legionella pneumophilia, która lubi wilgoć. W związku z tym można ją spotkać stawach, basenach, ale również w instalacjach wodociągowych, klimatyzacji, a nawet wężach ogrodowych czy też pod prysznicem. Wiele osób zaniepokojonych obecną sytuacją zastanawia się przy tym, czy bakterie legionella mogą znajdować się w wodzie pitnej, a także czy legionellą można zarazić się pijąc wodę z kranu. Już odpowiadamy!

Spis treści:

  1. Czy legionellą można zarazić się przez żywność?
  2. Czy legionellą można zarazić się pijąc wodę?
  3. Legionella – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć
  4. Legionella – jak się chronić?
  5. Legionella – przebieg choroby
  6. Legionella – objawy

Czy legionellą można zarazić się przez żywność?

Legionella to choroba, którą wywołuje bakteria Legionella pneumophilia. Według sobotnich danych sanepidu, obecnie w Polsce z powodu zarażenia legionellą hospitalizowane są 143 osoby. Przede wszystkim mowa o mieszkańcach Rzeszowa, choć zakażenia wykryto już także w innych miastach – m.in. w Dębicy czy Przemyślu. Niewiedza dotycząca tej choroby budzi wśród konsumentów wiele niepokoju. Ten natomiast skłania do wielu pytań dotyczących możliwości zakażenia się bakterią Legionella. 

Słysząc o kolejnych zakażeniach legionellozą wielu konsumentów w obawie o własne zdrowie zastanawia się, w jaki sposób można zarazić się legionellozą. Ważną informacją powinien być dla nich fakt, że bakteria ta nie zakaża człowieka przez przewód pokarmowy. Do zakażenia dochodzi poprzez układ oddechowy. Co to oznacza w praktyce?

Czy legionellą można zarazić się pijąc wodę?

Jak pisaliśmy, bakterie legionelli wnikają do organizmu poprzez układ oddechowy. W związku z tym nie ma możliwości, aby zarazić się legionellą pijąc wodę butelkowaną, ani też każdą inną wodę. 

Nawet jeśli wypijemy skażoną wodę, to bakteria, gdy trafi do naszego układu pokarmowego, w żaden sposób nie wpłynie na nasz stan zdrowia. Natomiast jeżeli z tej samej skażonej bakterią Legionella wody stworzymy aerozol wodny, np. korzystając z węża ogrodowego lub biorąc prysznic, a następnie biorąc wdech aerozol ten dostanie się do płuc, możemy zakazić się bakterią Legionella. Do zakażenia dochodzi w momencie, gdy aerozol wodny dostanie się do płuc

Legionella – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Bakteria Legionella pneumophilia będąca głównym tematem ostatnich dni, choć może wydawać się nowa, występuje na ziemi naturalnie – głównie w naturalnych oraz sztucznych zbiornikach wodnych, w tym także w basenach. Bakterie można spotkać na całym świecie w wodzie oraz w glebie.

Bakteria Legionella bywa wykrywana w strumieniach, stawach, ale również instalacjach wodno-kanalizacyjnych, szpitalach, domach opieki, w kurkach i sitkach prysznicowych czy też urzędzeniach klimatyzacyjnych lub basenach spa – podaje dr n. med. Anna Parfieniuk-Kowerda z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku na łamach Medycyny Praktycznej.

Legionella – jak się chronić?

Bakteria Legionella pneumophila najlepiej rozwija się w temperaturze od 24 do 40 stopni Celsjusza. Dodatkowo sprzyja jej osad bogaty w sole wapnia i magnezu. Do zakażenia dochodzi poprzez wdychanie aerozolu ze skażonej wody.

Co jednak istotne – bakteria Legionella pneumophila ginie w temperaturze 70 stopni Celsjusza, a przy 50 stopniach Celsjusza żyje około 20 minut. W związku z tym należy utrzymywać w punktach wypływu wody z kranu temperatury wody o wartości co najmniej 55 stopni Celsjusza – wynika z zaleceń rządu dot. legionelli.

Natomiast w przypadku podgrzewaczy wody należy zapewnić i utrzymać w nim temperatury wody o wartości co najmniej 60 stopni Celsjusza. Podgrzewacz wody po dłuższym okresie nieużytkowania powinien być opróżniony z wody i poddany zabiegom czyszczenia.

Legionella – przebieg choroby

Najpowszechniejszą formą przenoszenia tej bakterii jest wdychanie aerozoli pochodzących ze skażonej wody. Nie oznacza to jednak, że zakażenie jest niebezpieczne dla każdego. 

Choć nie brakuje doniesień o śmiertelnych przypadkach zakażenia legionellą, to warto mieć na względzie, że dla zdecydowanej większości zdrowych osób bakteria ta jest niegroźna. Jak podaje portal Medycyna Praktyczna, według szacunków "nawet u 90% dorosłych osób obecne są we krwi przeciwciała świadczące o wcześniejszym kontakcie z bakterią Legionella pneumophila". 

Legionella – objawy

Zakażenie legionellą można przejść bezobjawowo lub łagodnie. Wtedy nie wymaga ono leczenie. Jak podaje dr Marcin Król, przy objawowym przebiegu choroby legionella może pojawić się m.in. gorączka, dreszcze. Bakteria ta może także wywoływać zapalenie płuc, a czasami także biegunkę. Jak dodaje, zapalenie płuc jest leczone antybiotykami z odpowiedniej grupy, a całkowite wyleczenie jest jak najbardziej możliwe.

Legionelloza może zatem przebiegać na różne sposoby. Zazwyczaj wyróżnia się dwa postacie zakażenia: chorobę legionistów, która charakteryzuje się cięższym przebiegiem (często z zapaleniem płuc) oraz gorączkę Pontiac o łagodnym przebiegu. Jak podaje Medycyna Praktyczna, ryzyko zachorowania na chorobę legionistów wynosi poniżej 5% w populacji ogólnej. 


foto: stockadobe(dragonstock)

Reklama