Jak pokazują wyniki specjalnego Eurobarometru pt. Europejczycy, rolnictwo i WPR z początku 2022 roku, aż dla 84% respondentów w Polsce duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zakupie produktu żywnościowego odgrywa obecność etykiety, która gwarantuje jakość żywności. To widoczna zmiana w podejściu konsumentów, informująca również o rosnącym zaufaniu do certyfikatów i oznaczeń, a także systemu nadzoru i kontroli nad żywnością. Nie ulega też wątpliwości, że dla Polaków bardzo ważna jest gwarancja jakości kupowanej żywności.
Także aż 89% ankietowanych polskich konsumentów deklarowało w 2022 roku, że chętniej kupuje produkty spożywcze będące częścią krótkiego łańcucha dostaw, a dla 85% ważne jest, że żywność została wyprodukowana z poszanowaniem lokalnych tradycji i „know-how”.
Bezpieczeństwo: w transporcie i przechowywaniu
Opakowanie, zapewniając optymalne warunki przechowywania i transportu, zabezpiecza produkt przed czynnikami zewnętrznymi. Pełni również bardzo ważną funkcję marketingową. Wszystko jest dobrze, gdy korzystamy z usług jednego dostawcy, który stosuje ten sam surowiec – ale co w sytuacji, gdy coś ulega zmianie?
Przyczyną wielu kłopotów lawinowo narastających w czasie przechowywania (w terminie przydatności do spożycia) produktów, często bywa pogorszenie lub zmiana właściwości zawartości opakowania na skutek wielu czynników wynikających ze zmienionych parametrów „bazowych” opakowania.
Podstawowym wymaganiem stawianym opakowaniom i materiałom opakowaniowym przeznaczonym do kontaktu z żywnością jest ich bezpieczeństwo dla konsumenta. Tymczasem dziś coraz częściej wielu producentów w poszukiwaniu oszczędności i starając się sprostać stale rosnącym wymaganiom klientów, gospodarki obiegu zamkniętego GOZ, wdrożenia dyrektywy SUP (Single Used Plastics), logistyki i handlu, dokonuje zmian w opakowaniach. Pół biedy, gdy dotyczą one tylko wielkości, gorzej, gdy wiążą się z ingerencją w technologię wytwarzania i skład wykorzystywanych w produkcji opakowania surowców.
Parametry techniczne kluczowym czynnikiem
Parametrem określającym zdolność przenikania tlenu, dwutlenku węgla i pary wodnej przez materiał opakowaniowy jest jego barierowość lub (z drugiej strony) przenikalność. Wyniki pomiaru barierowości bardzo często można odnieść bezpośrednio do stabilności i terminu przydatności produktu. Ponadto potwierdzają one, że opakowania, zależnie od swego przeznaczenia, spełniają odpowiednie właściwości ochronne w całym cyklu przechowywania.
Gdzie jest miejsce dla ekologii?
Zmiany zaczynają się często na etapie przygotowania surowców do produkcji różnych folii lub ich nowoczesnych substytutów, których spora liczba jest już dostępna w obecnej chwili – lub jest testowana i lada chwila pojawią się na rynku. Firmy specjalizujące się w ich wytwarzaniu szukają rozwiązań, które pozwolą wykorzystać więcej recyklatów, zaoferować lżejszy materiał i jednocześnie wytrzymalszy produkt, lub prezentują rewolucyjne podejście, wykorzystując nowe materiały do tych samych zastosowań. Wykonują setki prób i w efekcie wybierają najczęściej kilka rezultatów, które ich zdaniem powinny spełniać oczekiwania producenta opakowania i żywności.
Czasem efektem badań jest też wskazanie, gdzie istnieją jeszcze możliwości bezpiecznej modyfikacji – np. podniesienia udziału recyklatów z 50% do 60%.
Zupełnie nowe materiały
Na branżę opakowań wpływa wiele czynników, związanych zarówno z łańcuchami dostaw, kryzysem energetycznym, jak i z dostępnością surowców i półproduktów. Również ceny gazu i ropy mają bezpośrednie przełożenie na wiele produktów opakowaniowych. Wraz ze zmianami klimatu i wprowadzanymi regulacjami wzrasta popularność biokomponentów i recyklatów.
Na rynku pojawiają się rozwiązania, które umożliwiają wydłużanie okresu przydatności produktów do spożycia lub jego optymalizację w obliczu znacznych zmian dokonywanych w obrębie opakowań. Jeszcze nie tak dawno popularne opakowania wielowarstwowe są zastępowane rozwiązaniami opartymi na monomateriałach, ułatwiającymi recykling w obrębie już istniejącej infrastruktury. Rośnie też znaczenie „bioplastików”, a także opakowań typu „otwórz i zamknij”, czyli nadających się do ponownego zamknięcia.
źródło: informacja prasowa
fot.: materiały prasowe