Kaufland wprowadza zupełną innowację. Papierowe opakowania odejdą w zapomnienie?

Kaufland wprowadza zupełną innowację. Papierowe opakowania odejdą w zapomnienie?

Zrównoważona produkcja i opakowania to nieunikniony kierunek zmian w branży spożywczej i retailu. Nic więc dziwnego, że kolejne firmy stawiają w tych obszarach na innowacje promujące odpowiedzialność ekologiczną. Jedną z nich jest Kaufland, który postanowił wykorzystać w opakowaniach produktu marki własnej papier pozyskany z włókien rożnika.

Przemiany opakowań marek własnych Kaufland

Ograniczanie użycia plastikowych opakowań w przypadku marek własnych oraz zwiększenie możliwości ich recyklingu jest elementem strategii REset Plastic Grupy Schwarz, do której należy Kaufland. 

W przeszłości sklep zrezygnował już z plastikowych wieczek w napojach marki K-to go, zastąpił plastikowe opakowania patyczków higienicznych bevola papierem, a także wyeliminował kolor czarny z niektórych środków do udrażniania rur i środków piorących marki K-Classic. Teraz Kaufland idzie o krok dalej i sięga po innowacyjne rozwiązania w poszukiwaniu alternatywnych materiałów do plastiku.

Nowa ekologiczna podstawa do opakowań

Wspólnie z drugą spółką Grupy Schwarz, PreZero, zajmującą się gospodarką odpadami, oraz należącą do PreZero marką OutNature, sieć sklepów Kaufland znalazła sposób na wykorzystanie włókien rożnika jako nowej, ekologicznej podstawy dla opakowań.

Rożnik to roślina, która cechuje się wyjątkowymi właściwościami przyjaznymi dla środowiska w porównaniu z konwencjonalnym drewnem używanym do produkcji papieru. Rożnik szybko odrasta w ciągu roku do wysokości 3,5 m, co w porównaniu do drzew, które rosną przez wiele lat, stanowi ogromną zaletę. Dzięki temu można zaoszczędzić miazgę drzewną, chroniąc w ten sposób lasy.

Rożnik posiada również głęboki system korzeniowy, co pozwala mu czerpać wszystkie niezbędne składniki odżywcze z gleby bez konieczności stosowania sztucznych nawozów. Uniknięcie stosowania nawozów sztucznych przeciwdziała wypłukiwaniu azotanów do wód gruntowych oraz pomaga w utrzymaniu żyznej warstwy próchnicznej. Co więcej, w przeciwieństwie do obróbki drewna, pozyskiwanie włókien z rożnika nie wymaga użycia substancji chemicznych.

Opakowania w pełni przyjazne dla środowiska

Nowe opakowania, wyprodukowane z wykorzystaniem włókien rożnika, są całkowicie przyjazne dla środowiska i w pełni nadają się do recyklingu.

Dzięki temu Kaufland kontynuuje swoją misję prowadzenia zrównoważonej działalności, oferując konsumentom produkty ekologiczne w przyjaznych dla środowiska opakowaniach. Produkty takie jak łososie K-Bio, pochodzące z hodowli ekologicznej, są dostępne w sklepach Kaufland w całej Polsce.


Foto: mat. prasowe

Reklama