Rośnie wartość rynku żywności ekologicznej. Trendy wzmacniają unijne przepisy

Rośnie wartość rynku żywności ekologicznej. Trendy wzmacniają unijne przepisy

Produkty ekologiczne zyskują coraz większą popularność. Odzwierciedlenie tego trendu obserwujemy zarówno wśród konsumentów, jak i producentów żywności. Według danych Eurostat na przestrzeni ostatnich 10 lat powierzchnia upraw ekologicznych w Unii Europejskiej zwiększyła się o 6,5 mln ha, a wartość rynku żywności ekologicznej w 2021 roku osiągnęła poziom 150,7 mld USD.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest wartość rynku eko produktów w Polsce.
  • Co wpływa na rozwój eko trendów w UE.
  • Jakie prognozy kreślą dla rynku żywności ekologicznej eksperci.

Rynek ekologicznej żywności w Polsce

Wartość rynku produktów ekologicznych systematycznie rośnie. Według szacunków Bio Planet, w 2023 roku w Polsce osiągnie on wartość około 1,5 mld zł, co przełoży się pozytywnie na wzrost udziały w krajowym rynku żywności. Ten jednak, jak informuje prezes Bio Planet, Sylwester Strużyna, w dalszym ciągu jest niewielki. 

Pomimo wieloletnich wzrostów żywność ekologiczna w Polsce to nadal zaledwie około 0,5 % rynku całej żywności.

Sylwester Strużyna, prezes zarządu Bio Planet S.A.

Pokazuje to, że rynek ekologicznej żywności w Polsce pozostaje niszowy. Wiele jednak wskazuje na to, że wkrótce się to zmieni. "Perspektywy wzrostu tego rynku są olbrzymie, gdyż w większości krajów Unii Europejskiej udział ten wynosi od kilku do kilkunastu procent" – mówi Strużyna.

Rosnącą popularność widać w wynikach sprzedaży

Za nadchodzącymi wzrostami na rynku eko żywności przemawiają także trendy konsumenckie. Zauważalnie rośnie świadomość ekologiczna społeczeństwa. 

Według badania przeprowadzonego przez Organic Trade Association, już ponad połowa konsumentów (55%) deklaruje, że kwestie zdrowotne związane z lepszymi właściwościami odżywczymi i brak pestycydów decydują o tym, że podczas zakupów sięgają po produkty ekologiczne. Innymi czynnikami są kwestie ochrony środowiska (42%) i etyczne traktowanie zwierząt (38%).

O rosnącym zainteresowaniu produktami ekologicznymi świadczą także wyniki finansowe producentów i dystrybutorów działających na tym rynku. Przykładowo lider wśród dostawców w Polsce, Bio Planet, odnotował w pierwszym kwartale 2023 roku 27% wzrost sprzedaży rok do roku

Rynek żywności eko będzie rósł?

Eksperci wskazują, że w kolejnych latach rynek żywności ekologicznej nadal będzie dynamicznie się rozwijał. Duży udział w tej zmianie ma Unia Europejska, która zakłada, że do 2030 roku 25% wszystkich upraw będzie miała charakter ekologiczny.

Chociaż powierzchnia upraw eko systematycznie wzrasta, w 2021 roku było to 15,9 mln ha w porównaniu do 14,5 mln rok wcześniej, eksperci wskazują, że w najbliższych siedmiu latach nie uda się osiągnąć wyznaczanego w Europejskim Zielonym Ładzie poziomu.

Obecnie zaledwie 9% spośród wszystkich upraw jest uprawami ekologicznymi. Zdaniem ekspertów realne wydaje się osiągnięcie poziomu kilkunastu procent do 2030 roku.


Foto: StockAdobe(Михаил Решетников)

Reklama