Produkty ekologiczne zyskują coraz większą popularność. Odzwierciedlenie tego trendu obserwujemy zarówno wśród konsumentów, jak i producentów żywności. Według danych Eurostat na przestrzeni ostatnich 10 lat powierzchnia upraw ekologicznych w Unii Europejskiej zwiększyła się o 6,5 mln ha, a wartość rynku żywności ekologicznej w 2021 roku osiągnęła poziom 150,7 mld USD.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jaka jest wartość rynku eko produktów w Polsce.
- Co wpływa na rozwój eko trendów w UE.
- Jakie prognozy kreślą dla rynku żywności ekologicznej eksperci.
Rynek ekologicznej żywności w Polsce
Wartość rynku produktów ekologicznych systematycznie rośnie. Według szacunków Bio Planet, w 2023 roku w Polsce osiągnie on wartość około 1,5 mld zł, co przełoży się pozytywnie na wzrost udziały w krajowym rynku żywności. Ten jednak, jak informuje prezes Bio Planet, Sylwester Strużyna, w dalszym ciągu jest niewielki.
Pokazuje to, że rynek ekologicznej żywności w Polsce pozostaje niszowy. Wiele jednak wskazuje na to, że wkrótce się to zmieni. "Perspektywy wzrostu tego rynku są olbrzymie, gdyż w większości krajów Unii Europejskiej udział ten wynosi od kilku do kilkunastu procent" – mówi Strużyna.
Rosnącą popularność widać w wynikach sprzedaży
Za nadchodzącymi wzrostami na rynku eko żywności przemawiają także trendy konsumenckie. Zauważalnie rośnie świadomość ekologiczna społeczeństwa.
Według badania przeprowadzonego przez Organic Trade Association, już ponad połowa konsumentów (55%) deklaruje, że kwestie zdrowotne związane z lepszymi właściwościami odżywczymi i brak pestycydów decydują o tym, że podczas zakupów sięgają po produkty ekologiczne. Innymi czynnikami są kwestie ochrony środowiska (42%) i etyczne traktowanie zwierząt (38%).
O rosnącym zainteresowaniu produktami ekologicznymi świadczą także wyniki finansowe producentów i dystrybutorów działających na tym rynku. Przykładowo lider wśród dostawców w Polsce, Bio Planet, odnotował w pierwszym kwartale 2023 roku 27% wzrost sprzedaży rok do roku.
Rynek żywności eko będzie rósł?
Eksperci wskazują, że w kolejnych latach rynek żywności ekologicznej nadal będzie dynamicznie się rozwijał. Duży udział w tej zmianie ma Unia Europejska, która zakłada, że do 2030 roku 25% wszystkich upraw będzie miała charakter ekologiczny.
Chociaż powierzchnia upraw eko systematycznie wzrasta, w 2021 roku było to 15,9 mln ha w porównaniu do 14,5 mln rok wcześniej, eksperci wskazują, że w najbliższych siedmiu latach nie uda się osiągnąć wyznaczanego w Europejskim Zielonym Ładzie poziomu.
Obecnie zaledwie 9% spośród wszystkich upraw jest uprawami ekologicznymi. Zdaniem ekspertów realne wydaje się osiągnięcie poziomu kilkunastu procent do 2030 roku.
Foto: StockAdobe(Михаил Решетников)