To pierwsza tak duża akwizycja od 20 lat. Carrefour ogłasza przejęcie dwóch szyldów

To pierwsza tak duża akwizycja od 20 lat. Carrefour ogłasza przejęcie dwóch szyldów

Carrefour umacnia swoją pozycję na rodzimym rynku. Francuski detalista ogłosił zawarcie porozumienia z grupą Louis Delhaize, w wyniku którego nabędzie dwie marki. W ramach transakcji Carrefour przejmuje w sumie 55 hipermarketów i 77 supermarketów.

Prezes i dyrektor generalny Carrefour, Alexandre Bompard, podkreślił, że to pierwsza duża akwizycja firmy we Francji od ponad dwudziestu lat, co wzmocni pozycję Carrefour na krajowym rynku.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Carrefour kupuje sklepy Cora i Match

Banery Cora i Match, które obejmują łącznie 60 hipermarketów i 115 supermarketów, zatrudniają około 24 000 osób. W 2022 roku osiągnęły sprzedaż netto w wysokości 5,2 mld euro (4,3 mld euro bez benzyny) i EBITDA w wysokości 189 mln euro.

Jak informuje detalista, przejęte sklepy wykazują bardzo silną komplementarność geograficzną z Carrefour, ze szczególnie dużym udziałem w rynku we wschodniej i północnej Francji, gdzie obecność Carrefoura jest niewielka. Transakcja obejmuje nabycie nieruchomości 55 hipermarketów i 77 supermarketów. Szacowana wartość przedsiębiorstwa wynosi 1,05 mld euro.

Przejęcie ma wzmocnić pozycję Carrefour we Francji

Integracja sklepów Cora i Match oferuje znaczący potencjał synergii – zaznacza detalista. Ten szacowany jest na 110 mln euro EBITDA rocznie w ciągu 3 lat od skutecznego zakończenia transakcji. Związane z tym koszty integracji, rozłożone na 2 lata, szacowane są na 200 mln euro (inwestycje i koszty operacyjne).

Równolegle Carmila, w której Carrefour ma 36% udziałów, osiągnęła porozumienie z grupą Louis Delhaize w sprawie nabycia 93% udziałów w Galimmo, która jest właścicielem 52 galerii handlowych sąsiadujących ze sklepami Cora.

Wieloletnie partnerstwo 

Grupy Carrefour i Louis Delhaize są wieloletnimi partnerami; łączą je silne więzi historyczne i kulturowe: pierwszy sklep Cora, otwarty w Garges-lès-Gonesses w 1966 roku, był wcześniej jednym z pierwszych franczyzobiorców Carrefour. Niedawno Carrefour i Cora połączyły siły w zakresie zakupów. Wreszcie, 27 kwietnia Carrefour ogłosił, że przejmuje działalność Cora w Rumunii, co powinno nastąpić do końca 2023 roku.

Prezes i dyrektor generalny Carrefour, Alexandre Bompard, podkreślił, że transakcja ta umożliwi kontynuację wspólnej historii Carrefour z rodziną Bouriez i grupą Louis Delhaize. Bompard wyraził swoją wdzięczność wobec zespołów Cora i Match za ich wiedzę i zaangażowanie, które będą atutem dla Grupy Carrefour.

Transakcja podlega zatwierdzeniu przez francuski organ ochrony konkurencji, a także zwyczajowym warunkom. Zamknięcie transakcji spodziewane jest latem 2024 roku.


Foto: Carrefour

Reklama