Liczba sklepów w Polsce maleje kolejny rok z rzędu. W pierwszym półroczu 2023 roku z mapy zniknęło niemal 2 tys. sklepów. Rok wcześniej było podobnie. Ile jest obecnie sklepów w Polsce? Co wpływa na trudną sytuację w sektorze handlu?
Ostatnie lata przyniosły znaczące zmiany na polskim rynku detalicznym, a zwłaszcza w sektorze małych sklepów spożywczych. Zakaz handlu w niedzielę oraz wprowadzenie podatku handlowego, które miały wspierać mniejsze placówki, okazały się niewystarczające.
Liczba sklepów w Polsce w 2023 roku
Jak podaje "Rzeczpospolita", w rzeczywistości od momentu objęcia władzy przez PiS, liczba takich sklepów znacznie spadła. Trend ten wydaje się być wzmacniany przez rosnącą popularność dużych sieci handlowych.
Według danych firmy Dun & Bradstreet, na które powołuje się dziennik, tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy z rynku zniknęło prawie 2 tysiące sklepów. To o 0,5% mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.
Oznacza to, że na koniec czerwca 2023 roku liczba sklepów w Polsce wyniosła 370,1 tys. placówek. Jak podaje Dun & Bradstreet, wśród nich największy udział miały sklepy ogólnospożywcze.
Zawieszony handel: detaliści nie dają sobie rady
Jednak najbardziej niepokojący jest fakt, że handel detaliczny był odpowiedzialny za aż 80% zawieszonych działalności gospodarczych w 2022 roku. Jak podaje "Rz", przedsiębiorcy zmuszeni byli wówczas do zawieszenia działalności 4,7 tys. sklepów.
Niestety prognozy na rok 2023 nie wyglądają lepiej. Według ekspertów liczba zawieszonych działalności może się podwoić, osiągając blisko 10 tysięcy placówek.
Analizując dane w ujęciu procentowym, można zauważyć, że największy spadek dotyczy sklepów specjalistycznych, takich jak rybne (-2,6%), księgarnie i papiernicze (-1,4%) oraz obuwnicze (-1,4%). Cytowany przez dziennik rzecznik Dun & Bradstreet przyznaje, że są to przede wszystkim branże coraz bardziej zdominowane przez e-commerce.
Foto: mat. redakcji