Czerwcowe dane GUS na temat inflacji wskazują na wyhamowanie. Światowy indeks cen żywności pokazuje, że tendencja spadkowa trwa. Czy zatem w sklepach będzie taniej? Eksperci analizują doniesienia dotyczące cen żywności i prognozują, jaki czeka nas scenariusz.
Inflacja vs ceny żywności
11,5% - taki poziom osiągnęła inflacja w czerwcu według danych GUS. To najniższy odczyt od marca ubiegłego roku.
Optymistyczne prognozy?
Mogłoby się wydawać, że wskaźnik inflacji, który jest mocno sprzężony z poziomem cen towarów i usług, odgrywa największą rolę w kwestii tego, ile musimy zapłacić za konkretne produkty w sklepie. Jednak działania rynkowe nie są tak prostolinijne. Spadek inflacji nie oznacza spadku cen.
Z opublikowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że indeks cen żywności w czerwcu osiągnął średnio 122,3 pkt (spadek o 1,4% w stosunku do maja 2023 r.). Do spadku przyczyniły się zniżki cen cukru, olejów roślinnych, zbóż i produktów mlecznych, podczas gdy ceny mięsa pozostały stosunkowo stabilne.
Światowe wskaźniki bez pokrycia w polskich realiach
Dane, które spływają do nas ze świata wymagają głębszej analizy. Cząstkowe liczby czy dane dotyczące jednej kategorii nie są w stanie zarysować ogólnego kształtu cen, jakie mamy w poszczególnych krajach.
Jak wskazuje Foodcom, cukier znalazł się w gronie produktów, które przyczyniły się do przecen na światowych rynkach żywności. Jednak w Polsce wciąż utrzymuje się na podium liderów drożyzny. Eksperci wskazują, że na najbliższą przyszłość wpłyną dane, które zostaną opublikowane dopiero w drugiej połowie roku. Bowiem na przełomie trzeciego i czwartego kwartału br. poznamy pierwsze szacunki dotyczące jego globalnej produkcji. Prognozy nie rysują jednak optymistycznego obrazu.
Ekspert dodaje, że ceny cukru wpłyną nie tylko na kategorię produktów sypkich do jakich należy ten w postaci pierwotnej. Jest on składnikiem wielu innych produktów żywnościowych. Napoje, słodycze, dania gotowe – ceny cukru odgrywają więc niebagatelną rolę w pozostałych kategoriach.
fot.: materiały prasowe