Dzień Hot Doga to święto, które przypada na 4 lipca, czyli w tym samym dniu, kiedy w Stanach Zjednoczonych obchodzi się Dzień Niepodległości. W Polsce obchodzimy go tego samego dnia, mimo iż hot dogi nie cieszą się tu tak dużą popularnością jak w Ameryce.
Historia powstania Hot Doga
Hot dog, niewątpliwie jedno z najbardziej rozpoznawalnych dań kuchni amerykańskiej, ma korzenie, które mogą sięgać setek lat wstecz. Jego początki można przypisać do czasów rzymskiego cesarza Nerona, którego kucharz, Gajusz, mógł być twórcą pierwszych kiełbasek. Zgodnie z powtarzaną legendą, Gajusz jelita wieprzowe nadziewał mięsem i przyprawami, tworząc tym samym pierwszą kiełbasę.
Wędrując przez Europę, "wynalazek" Gajusza dotarł do Niemiec, gdzie przyjął wiele różnych form, stając się popularnym dodatkiem do piwa i kiszonej kapusty. Niemieckie miasta Frankfurt i Wiedeń do dziś rywalizują o miano miejsca narodzin nowoczesnego hot doga. Niemniej jednak, to dzięki niemieckim imigrantom w Nowym Jorku w latach 60-tych XIX wieku hot dog stał się popularny w Stanach Zjednoczonych.
Hot Dogi w Polsce
W Polsce hot dogi, a ściślej mówiąc parówki, są dość popularne, szczególnie na śniadanie. Są one częstym elementem polskiego śniadania, serwowane razem z wędlinami, serami, chlebem i bułkami.
Hot dogi w tradycyjnej formie, czyli parówka w bułce z dodatkami, nie są w Polsce równie popularne jak w Stanach Zjednoczonych, choć ich imitacje pojawiły się w naszym kraju już w połowie lat 80-tych.
Ciekawostki na temat Hot-Doga
Hot dogi mają wiele fascynujących aspektów, które sprawiają, że są one więcej niż tylko zwykłym daniem. W Stanach Zjednoczonych powstał nawet specjalny projekt dedykowany temu posiłkowi, Krajowa Rada Hot Dogów i Kiełbas. W ramach tej inicjatywy opublikowano 25 faktów na temat hot-doga. Poniżej prezentujemy kilka ciekawostek na temat hot-doga:
- Hot dog był jednym z pierwszych pokarmów zjedzonych na Księżycu.
- Mieszkańcy Los Angeles konsumują więcej hot dogów niż jakiekolwiek inne miasto.
- Średnia kaloryczność hot doga z wołowiny to 190 kalorii, zawiera 7 gramów białka i 30 procent dziennej wartości witaminy B12, niezbędnej dla normalnego metabolizmu, rozwoju mózgu u dzieci i jasności umysłu u dorosłych.
- Hot dogi zostały po raz pierwszy sprzedane na meczach baseballowych w 1893 roku.
- Pierwsze słowa Myszki Miki na ekranie brzmiały „Hot Dog!”.
- Joey Chestnut zjadł 74 hot dogi w 10 minut, co stanowiło rekord w 2018 roku.
Foto: Unsplash