Według najnowszych prognoz ekspertów z banku Credit Agricole, nadchodzący sezon może przynieść wzrost cen owoców bardziej odczuwalny niż w przypadku warzyw. Przyczyną tego zjawiska są różnice w warunkach agrometeorologicznych oraz czynniki ekonomiczne wpływające na produkcję i import tych produktów.
Sytuacji na rynku przyjrzeli się eksperci z banku Credit Agricole. W raporcie AGROmapa przeanalizowali najnowsze dane GUS dotyczące stanu upraw owoców i warzyw w Polsce. Na tej podstawie sporządzili prognozy dotyczące dynamiki cen tych produktów.
Zbiory owoców będą mniejsze
Według najnowszej oceny stanu upraw sporządzonej przez GUS na koniec maja br., obserwuje się pewne różnice między sektorem warzyw oraz owoców.
Jak podają eksperci Credit Agricole, w przypadku uprawy owoców czas zimowy i jesieni nie przysporzył rolnikom wielu zmartwień. Więcej problemów napotkali natomiast podczas chłodnego okresu wiosennego.
"Niskie temperatury w połączeniu z częstymi opadami deszczu przeszkadzały w prowadzeniu zabiegów ochrony, co doprowadziło do nasilenia presji chorób grzybowych, a później sprzyjało wzmożonej aktywności szkodników roślin. Jednocześnie niekorzystne warunki agrometeorologiczne w marcu i kwietniu ograniczały aktywność zapylaczy" – czytamy w raporcie Credit Agricole.
Eksperci z banku zwrócili przy tym uwagę na jeszcze jeden negatywny czynnik – mianowicie intensywne owocowanie w poprzednim sezonie, które osłabiło rośliny. Wszystko to znalazło odzwierciedlenie w spadku ilości zawiązanych owoców. Na aktualniejsze dane będziemy jednak musieli poczekać do końca lipca, kiedy GUS opublikuje kolejną ocenę stanu upraw.
Warzywa z dobrymi perspektywami
Mniejsze problemy napotkały w tym sezonie uprawy warzyw gruntowych. Jak podają eksperci z Credit Agricole powołując się na dane GUS, siew odbył się w zalecanych terminach. Choć majowy spadek temperatur wpłynął na spowolnienie wzrostu roślin, to w dalszym ciągu te pozostają w dobrej kondycji z uwagi na duży zasób wód gruntowych.
Jak prognozują eksperci, "w efekcie, wzrost temperatur w nadchodzących tygodniach będzie sprzyjać szybkiemu przyrostowi masy roślin".
Pomimo powyższych warunków agrometeorologicznych, istnieją również inne czynniki wpływające na ceny owoców i warzyw w nadchodzących miesiącach, takie jak koszty produkcji (ceny nawozów, środków ochrony roślin) czy import z innych krajów, w tym z Ukrainy.
Ceny owoców będą jeszcze rosły
Zdaniem ekspertów Credit Agricole, szczyt dynamiki cen warzyw "jest już za nami i w kolejnych miesiącach będzie kształtowała się ona w trendzie spadkowym". Nieco inaczej kształtuje się sytuacja w przypadku owoców.
Perspektywy podaży owoców są nieco gorsze, a ekonomiści z banku Credit Agricole przewidują, że dynamika cen owoców osiągnie maksimum lokalne dopiero w III kwartale tego roku, po czym rozpocznie się tendencja spadkowa.
Foto: StockAdobe(lado2016)