Mlekpol wykorzystywał przewagę kontraktową, ale nie zapłaci za to kary. Dlaczego?

Mlekpol wykorzystywał przewagę kontraktową, ale nie zapłaci za to kary. Dlaczego?

Mlekpol nieuczciwie wykorzystywał swoją przewagę kontraktową, jednostronnie narzucając warunki współpracy – przekazuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Mleczarski gigant, mimo wykazania przez UOKiK nieuczciwych praktyk, uniknął kary pieniężnej. Dlaczego?

Mlekpol pod lupą UOKiK

Już w maju br. pisaliśmy o tym, że UOKiK przygląda się umowom i praktykom Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol. Powodem podjęcia tych działań były docierające do Urzędu skargi hodowcówu. Część z nich okazało się zgodnych z rzeczywistością. 

Jak podaje UOKiK, Mlekpol wykorzystywał swoją przewagę kontraktową. "Umowa opracowana przez spółdzielnię zawierała niekorzystne dla kontrahentów postanowienia. Takie podejście nie pozwalało na budowę partnerskich relacji, negatywnie wpływało na stabilność warunków działania rolników oraz naruszało ich interesy ekonomiczne" – informuje prezes UOKiK, Tomasz Chróstny. 

Nie będzie kary

Mimo stosowania nieuczciwych praktyk, spółdzielnia uniknęła kary pieniężnej, która mogła wynieść do 3% rocznych obrotów. Jak wyjaśnia Urząd, wynika to z tego, że Mlekpol niezwłocznie po zapoznaniu się z zarzutami Prezesa UOKiK zaproponował zmiany umów i praktyk handlowych w kierunku oczekiwanym przez organ.

Spółdzielnia dokonała również zwrotu kwot na rzecz dostawców, o które wcześniej obniżyła ceny płacone dostawcom w okresie wypowiedzenia umowy. Rolnicy wkrótce otrzymają od Mlekpolu również odsetki.

Elementem zobowiązania jest również poinformowanie dostawców o możliwości zawarcia nowej umowy oraz o nowym cenniku, zmienionych zgodnie z wymaganiami Prezesa UOKiK.

Jaka powinna być umowa między spółdzielnią a kontrahentem?

UOKiK opublikował w 2018 roku raport, w którym przedstawiono, jak powinny wyglądać prawidłowe umowy przetwórców mleka z dostawcami. W związku z obowiązującymi tam zasadami, Urząd zobowiązał Mlekpol do wprowadzenia szeregu zmian. Wśród nich znajdują się te dotyczące stworzenia nowego wzorca umowy na dostawę mleka, a także nowego cennika – w tym zawarte mają być wszelkie warunki dostawy.

Na Spółdzielnie został także nałożony obowiązek uzyskania zgody dostawcy na zmianę cennika skupu mleka i wprowadzenie jasnych procedur w tym zakresie. Mlekpol będzie musiał także zrezygnować z możliwości obniżania ceny płaconej dostawcy za mleko wyłącznie z powodu wypowiedzenia umowy.

Mlekpol będzie także musiał umożliwić dostawcom weryfikację badań jakości mleka wykorzystywanego przez Spółdzielnię w niezależnych od niej laboratoriach. 

Mlekpol nie jest jedyny

Mlekpol nie jest jedyną spółdzielnią, w stosunku do której UOKiK toczy postępowanie. Jak informuje Urząd, obecnie postępowanie toczy się także wobec Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole. 

Zarzuty dotyczą nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej, w tym możliwości jednostronnej zmiany cennika oraz zobowiązywania dostawców do zwrotu części ceny za dostarczone mleko w przypadku zmiany podmiotu skupującego.

W maju UOKiK informował także o postępowaniu wyjaśniającym dotyczącym OSM Łowicz. 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Foto: StockAdobe(mraoraor)

Reklama