Sąd Okręgowy w niemieckim Mannheim wydał wyrok w sprawie zmowy cenowej trzech producentów cukru. Mowa o Südzucker, Nordzucker i Pfeifer & Langen.
Ceny cukru wynikiem zmowy kartelowej
Producenci cukru zostali oskarżeni o uczestnictwo w kartelu cenowym, którego celem było pobieranie zbyt wysokich cen za cukier – donosi serwis swr.de. W wyroku sąd stwierdził, że ceny cukru dla przemysłu spożywczego w Niemczech były z tego powodu przeszacowane od 1997 roku do września 2009 roku o około dwa procent.
Zgodnie z decyzją sądu producenci cukru mają zapłacić odszkodowanie mleczarni Alois Muller oraz producentowi Nestle. Ten pierwszy ma otrzymać 6,3 mln euro. Nestle przysługuje natomiast 8,4 mln euro odszkodowania. Jak przekazał rzecznik sądu, wyroki nie są jeszcze prawomocne, a strony mogą złożyć apelacje.
To dopiero początek. W sądzie kolejnych 40 spraw
Jak podaje serwis, w tych procesach mamy do czynienia z dwoma postępowaniami pilotażowymi. Według informacji sądu, w sądzie w Mannheim jest obecnie rozpatrywanych około 40 spraw dotyczących karteli różnych producentów żywności i napojów. Łączne roszczenia tych firm wynoszą kilkaset milionów euro.
Kartel cenowy to nielegalne porozumienie między konkurencyjnymi firmami w celu ustalania i kontrolowania cen swoich produktów. Zmowy takie są zabronione prawnie w całej Unii Europejskiej. Kartele cenowe mają negatywny wpływ na konkurencję, sprawiedliwość rynkową i wybór konsumentów, dlatego stanowią naruszenie prawa antymonopolowego i są surowo karane.
Foto: StockAdobe(ddukang)