Rośnie konkurencja dla Żabki. Auchan otworzył pierwszy autonomiczny sklep w Polsce

Rośnie konkurencja dla Żabki. Auchan otworzył pierwszy autonomiczny sklep w Polsce

Auchan Go to nowy koncept sklepu, który właśnie zadebiutował w Warszawie. To pierwsza w pełni autonomiczna placówka, którą francuski detalista otworzył w Polsce i jednocześnie trzeci taki sklep na świecie. 

Całodobowy sklep Auchan Go w Warszawie

Autonomiczna placówka Auchan Go została otwarta w czerwcu przy ulicy Kasprzaka 29 na warszawskiej Woli. Zakupy w sklepie bez kas wyglądają podobnie, jak w przypadku innnych znanych placówek samoobsługowych.

Aby wejść do sklepu wystarczy posiadać kartę płatniczą i telefon. Następnie należy wybrać produkty zabierając go z półki sklepowej i wyjść, oczywiście płacąc za wszystko bez potrzeby skanowania zakupów. Nowy sklep Auchan jest czynny całodobowo. 

Rośnie nowy gracz na rynku sklepów autonomicznych

Otwierając pierwszy sklep bez kas w Polsce, Auchan wchodzi na rynek w naszym kraju zdominowany przez jednego gracza. Mowa o Żabce, która posiada już ponad 50 autonomicznych sklepów pod szyldem Żabka Nano zlokalizowanych w różnych częściach Polski.

Otwarcie pierwszej bezobsługowej placówki Auchan Go w Polsce ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po debiucie tej technologii we Francji. Tam jednak możliwość robienia zakupów została ograniczona dla określonej grupy klientów.

Pierwsza placówka Auchan Go le lab, bo pod tą nazwą występuje autonomiczny sklep na francuskim rynku, znajduje się na kampusie uniwersyteckim. Drugi punkt otwarto natomiast zaledwie miesiąc temu w miejscu siedziby głównej firmy. 

Sklepy autonomiczne Auchan opierają się na rozwiązaniach dostarczonych przez firmę Trigo. Asortyment na ich półkach sklepowych opiera się natomiast na markach własnych. 

Jak wejść do sklepu Auchan Go?

Pierwsza w Polsce autonomiczna placówka Auchan opiera się na podobnych zasadach, jak inne sklepy bezobsługowe. Aby wejść do sklepu Auchan Go należy mieć przy sobie tylko kartę płatniczą oraz telefon. Jak zatem wejść do sklepu bezobsługowego?

  1. W pierwszej kolejności należy przyłożyć swoją kartę płatniczą lub wsunąć do czytnika w znajdującym się przed sklepem panelem.
  2. Następnie należy wpisać kod PIN do karty, aby system mógł ją zweryfikować. 
  3. Kolejny krok to podanie numeru telefonu. Musi to być polski numer, na który zostanie wysłany paragon. 
  4. Ostatnim etapem jest zapoznanie się z regulaminem oraz zaakceptowanie go. 
  5. Po tym możemy wejść do sklepu, zrobić zakupy i... wyjść. Płatność zostanie pobrana automatycznie.

Półki sklepowe w sklepie Auchan Go są wyposażone w specjalne wagi, a inteligentny system – wyposażony w kamery i czujniki, które monitorują aktywność klientów wewnątrz sklepów. To właśnie dzięki tym zaawansowanym technologiom, system określa, jakie produkty zostały wybrane przez klienta i zabrane ze sklepu. Stanowi to podstawę do stworzenia podsumowania zakupów i pobrania płatności. 

Jak robić zakupy w sklepie bez kas?

Sklepy autonomiczne, czyli te pozbawione obsługi oraz kas, przy okazji pierwszych zakupów mogą budzić wiele wątpliwości. Warto zatem wiedzieć, jak zrobić zakupy w sklepie bezobsługowym typu Auchan Go. Gdy już zeskanujemy naszą kartę płatniczą oraz podamy numer telefonu, wchodzimy do sklepu. 

W sklepie autonomicznym Auchan Go nie musimy skanować żadnego produktu. Wystarczy, że weźmiemy dany towar z półki sklepowej. Wtedy system samodzielnie zidentyfikuje to działanie jako chęć zakupu. Co zrobić, gdy jednak chcemy zrezygnować z zakupu danego produktu? Aby nie zapłacić za produkt przy wyjściu ze sklepu autonomicznego Auchan Go należy odłożyć produkt w to samo miejsce na półce sklepowej. Jak zastrzega Auchan, jeśli towar zostanie odłożony gdzieś indziej, rachunek klienta zostanie obciążony. 

Co jeszcze warto wiedzieć podczas zakupów w sklepie bezobsługowym? Podczas robienia zakupów nie należy podawać produktów innym osobom, ponieważ zawsze będzie on doliczany do rachunku osoby, która podniosła go z półki sklepowej. Co więcej, po wyjściu trzeba upewnić się, że zamknęliśmy drzwi. Jak wyjaśnia sieć, jeśli pozostawimy je otwarte, będziemy płacić za zakupy każdej osoby, która wejdzie po nas. 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Foto: StockAdobe(OceanProd)

Reklama