Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) wydał pozwolenie na sprzedaż kurczaka hodowanego metodą komórkową. Decyzja dotyczy dwóch amerykańskich startupów.
Kurczak hodowany komórkowo w sprzedaży
O sprawie poinformowały dwa startupy, których dotyczy decyzja, UPSIDE Foods i Good Meat. Kurczak hodowlany UPSIDE zostanie wprowadzony na rynek amerykański w ograniczonych ilościach za pośrednictwem wybranych partnerów restauracyjnych, począwszy od restauracji Bar Crenn w San Francisco.
"Metoda komórkowa hodowli mięsa jest postrzegana jako rewolucyjna, ale takie informacje, jak wydanie zgody przez USDA na sprzedaż kurczaka komórkowego na rynku amerykańskim pokazują, że jesteśmy bliżej popularyzacji tego sposobu produkcji niż nam się wydaje" – komentuje Wiesław Mecherzyński, COO w polskiej firmie LabFarm zajmującej się produkcją mięsa w warunkach laboratoryjnych.
Mięso hodowane w laboratorium też w Polsce
Przy okazji wiadomości o najnowszej decyzji USDA, polska firma LabFarm informuje o przejściu do kolejnego etapu fazy rozwojowo-badawczej. Wyposażenie laboratorium na warszawskim Wilanowie wzbogacono o najwyższej klasy sprzęt, bioreaktory Thermo Fisher Scientific, których wykorzystanie pozwoli na zwiększenie wydajności procesu hodowli komórek i przyspieszenie prac nad kolejnymi etapami projektu.
Zarówno inicjator przedsięwzięcia i główny inwestor, Jarosław Krzyżanowski, właściciel drobiarskiej grupy KPS Food, jak i COO LabFarm, Wiesław Macherzyński zapewniają o pełnej dedykacji w rozwój LabFarm i gotowości do kolejnych inwestycji. W planach jest budowa centrum badawczego nowoczesnych technologii w Pionkach i uruchomienie linii pilotażowej W 2025.
Foto: StockAdobe(Pixel-Shot)