Sprzedaż detaliczna wciąż na dużym minusie. Spadki w każdej kategorii handlu

Sprzedaż detaliczna wciąż na dużym minusie. Spadki w każdej kategorii handlu

Sprzedaż detaliczna w maju spadła o 6,8% względem analogicznego okresu w ubiegłym roku. Najnowsze dane GUS negatywnie zaskoczyły ekonomistów, którzy spodziewali się spadków – ale nie tak dużych.

W porównaniu z kwietniem br. sprzedaż detaliczna spadła o 1,0%, natomiast od początku roku – o 5,9%. Każda analizowana przez GUS branża zajmująca się sprzedażą detaliczną odnotowała w maju spadki. 

Sprzedaż detaliczna w Polsce – maj 2023

Spadki sprzedaży są różne w zależności od rodzaju działalności przedsiębiorstwa. Największy cios otrzymały placówki zajmujące się sprzedażą prasy, książek i pozostałą sprzedażą w wyspecjalizowanych sklepach oraz placówki handlujące meblami oraz sprzętem rtv i agd. W ich przypadku majowa sprzedaż była niższa kolejno o 15,2% oraz 14,8% względem analogicznego okresu rok wcześniej. 

Dwucyfrowy spadek odnotowały także placówki zaklasyfikowane jako "pozostałe", a także punkty zajmujące się sprzedażą detaliczną paliwa – ich sprzedaż była niższa o 12,3% oraz o 11,8% rok do roku.

W maju o 5,3% spadła natomiast sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, o 4,9% obniżyła się sprzedaż odzieży i obuwia, a o 3,8% spadła sprzedaż farmaceutyków i kosmetyków.

Polacy kupują mniej żywności

Zgodnie z danymi GUS, placówki zajmujące się sprzedażą żywności i napojów odnotowały spadki sprzedaży zarówno w zestawieniu rocznym, jak i miesięcznym. W tej kategorii majowy odczyt był niższy o 4,9% względem tego samego miesiąca rok wcześniej. Jednocześnie spadł o 4,3% w porównaniu do poprzedzającego go kwietnia.

Dane GUS dotyczące sprzedaży detalicznej obejmują przedsiębiorstwa handlowe i niehandlowe, których liczba pracowników jest wyższa niż 9 osób. 

Sprzedaż detaliczna w 2023 – prognozy

Najnowsze dane GUS o malejącej sprzedaży detalicznej, obrazują kondycję polskich konsumentów. Choć majowy odczyt był wyższy od kwietniowego (wtedy sprzedaż detaliczna była niższa o 7,3% rok do roku), to w dalszym ciągu widoczne jest ograniczenie wydatków przez konsumentów – szczególnie z uwagi na to, że spadek wolumenu sprzedaży dotyczył każdej z analizowanych przez GUS kategorii handlu.

Powiewu optymizmu dostarczają jednak ekonomiści z PIE. Komentując majowe dane prognozują odbudowę sprzedaży w kolejnych miesiącach, którą wspierać ma spadek inflacji oraz wzrost realnych wynagrodzeń. Jak komentują, "inflacja nie będzie się dalej kurczyć, chociaż wyniki pozostaną słabe".


Foto: StockAdobe(phpetrunina14)

Reklama