Sprzedaż detaliczna w maju spadła o 6,8% względem analogicznego okresu w ubiegłym roku. Najnowsze dane GUS negatywnie zaskoczyły ekonomistów, którzy spodziewali się spadków – ale nie tak dużych.
W porównaniu z kwietniem br. sprzedaż detaliczna spadła o 1,0%, natomiast od początku roku – o 5,9%. Każda analizowana przez GUS branża zajmująca się sprzedażą detaliczną odnotowała w maju spadki.
Sprzedaż detaliczna w Polsce – maj 2023
Spadki sprzedaży są różne w zależności od rodzaju działalności przedsiębiorstwa. Największy cios otrzymały placówki zajmujące się sprzedażą prasy, książek i pozostałą sprzedażą w wyspecjalizowanych sklepach oraz placówki handlujące meblami oraz sprzętem rtv i agd. W ich przypadku majowa sprzedaż była niższa kolejno o 15,2% oraz 14,8% względem analogicznego okresu rok wcześniej.
Dwucyfrowy spadek odnotowały także placówki zaklasyfikowane jako "pozostałe", a także punkty zajmujące się sprzedażą detaliczną paliwa – ich sprzedaż była niższa o 12,3% oraz o 11,8% rok do roku.
W maju o 5,3% spadła natomiast sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, o 4,9% obniżyła się sprzedaż odzieży i obuwia, a o 3,8% spadła sprzedaż farmaceutyków i kosmetyków.
Polacy kupują mniej żywności
Zgodnie z danymi GUS, placówki zajmujące się sprzedażą żywności i napojów odnotowały spadki sprzedaży zarówno w zestawieniu rocznym, jak i miesięcznym. W tej kategorii majowy odczyt był niższy o 4,9% względem tego samego miesiąca rok wcześniej. Jednocześnie spadł o 4,3% w porównaniu do poprzedzającego go kwietnia.
Dane GUS dotyczące sprzedaży detalicznej obejmują przedsiębiorstwa handlowe i niehandlowe, których liczba pracowników jest wyższa niż 9 osób.
Sprzedaż detaliczna w 2023 – prognozy
Najnowsze dane GUS o malejącej sprzedaży detalicznej, obrazują kondycję polskich konsumentów. Choć majowy odczyt był wyższy od kwietniowego (wtedy sprzedaż detaliczna była niższa o 7,3% rok do roku), to w dalszym ciągu widoczne jest ograniczenie wydatków przez konsumentów – szczególnie z uwagi na to, że spadek wolumenu sprzedaży dotyczył każdej z analizowanych przez GUS kategorii handlu.
Handel detaliczny nadal pod presją. Spadek sprzedaży w maju o 6,8%r/r (ING i konsensus: -5,7%) miał szeroko zakrojony charakter (spadek w ujęciu rocznym we wszystkich kategoriach). Wskazuje to, że 2kw23 był trzecim z rzędu kwartałem ze spadkiem konsumpcji r/r. pic.twitter.com/pj6CaSwUQB
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) June 22, 2023
Powiewu optymizmu dostarczają jednak ekonomiści z PIE. Komentując majowe dane prognozują odbudowę sprzedaży w kolejnych miesiącach, którą wspierać ma spadek inflacji oraz wzrost realnych wynagrodzeń. Jak komentują, "inflacja nie będzie się dalej kurczyć, chociaż wyniki pozostaną słabe".
Spadek siły nabywczej wynagrodzeń wpłynął na ograniczanie wydatków przez konsumentów. Spadek inflacji oraz wzrost realnych wynagrodzeń wspierać będzie odbudowę sprzedaży w kolejnych miesiącach. Konsumpcja nie będzie się dalej kurczyć, chociaż wyniki pozostaną słabe. pic.twitter.com/9v7C5Fp7Lg
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) June 22, 2023
Foto: StockAdobe(phpetrunina14)