Światowe ceny żywności na hamulcu. FAO podała najnowsze dane za maj

Światowe ceny żywności na hamulcu. FAO podała najnowsze dane za maj

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opublikowała najnowszy indeks cen żywności, który w maju 2023 roku wyniósł 124,3 pkt. To wynik niższy o ponad 22% względem rekordowego marca 2022 roku oraz o 2,6% niższy w porównaniu do kwietniowego wyniku na poziomie 127,7 pkt.

Ceny żywności na świecie – maj 2023

Indeks cen zbóż FAO średnio wyniósł 129,7 pkt w maju, co oznacza spadek o 4,8% w porównaniu z kwietniem i aż o 25,3% poniżej rekordowego poziomu sprzed roku.

Na przestrzeni miesiąca globalne ceny pszenicy spadły o 3,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem, co wynikało z perspektyw obfitych światowych zasobów w nadchodzącym sezonie 2023/24 oraz z rozszerzenia Black Sea Grain Initiative. W tym czasie światowe ceny pszenicy spadły o 9,8%, a jęczmienia i sorga kolejno o 9,5% i 9,7%. 

W maju indeks cen olejów roślinnych FAO wyniósł 118,7% pkt, co oznacza spadek o 8,7% w porównaniu z poprzednim miesiącem i aż o 48,2% względem poziomu sprzed roku. Kontynuowany spadek indeksu wynikał z obniżenia światowych cen oleju palmowego, sojowego, rzepakowego i słonecznikowego.

Indeks cen produktów mlecznych FAO średnio wyniósł 118,7 pkt w maju, co oznacza spadek o 3,2% w porównaniu z kwietniem i o 17,7% w porównaniu z rokiem poprzednim. Spadek w maju był spowodowany gwałtownym spadkiem międzynarodowych cen sera, głównie z powodu obfitej dostępności eksportowej, w tym z zapasów, w okresie wysokiej produkcji mleka na półkuli północnej. 

Ceny rosną w dwóch kategoriach

Dwie spośród analizowanych przez FAO kategorii odnotowały rosnącą dynamikę wzrostu cen na światowych rynkach. Mowa o cukrze, w przypadku którego indeks FAO wyniósł w marcu 157,6 pkt. Oznacza to, że był on o 30,9% wyższy niż przed rokiem i o 5,5% wyższy niż w kwietniu br. Natomiast indeks cen mięsa FAO wyniósł w maju 117,9 pkt, co oznacza wzrost na poziomie 1% względem kwietniowego odczytu.

Podsumowując, ceny żywności według indeksu FAO w maju 2023 roku prezentowały mieszane tendencje, z obniżkami cen olejów roślinnych, zbóż i nabiału, jednak wzrostem cen cukru i mięsa. 


Foto: StockAdobe(Mario Guerra)

Reklama