Dzień Mleka, obchodzony 1 czerwca, przypomina nam o znaczeniu mleka jako istotnego składnika zdrowej diety oraz o kluczowej roli, jaką odgrywa produkcja mleka w polskim rolnictwie. Związek Polskich Przetwórców Mleka podkreśla, że aby utrzymać konkurencyjność, konieczne są zmiany w sposobie pozyskiwania surowca, które umożliwią bardziej skuteczne odpowiedzenie na wyzwania ekonomiczne i klimatyczne.
Trzy raporty o stanie i kierunkach rozwoju produkcji mlecznej w Polsce
Jaki jest kierunek przyszłości i w jaki sposób włączyć w zmiany wszystkich uczestników rynku? Odpowiedzi na te pytania udzielą naukowcy, którzy na zlecenie ZPPM opracują trzy eksperckie raporty o stanie i kierunkach rozwoju produkcji mlecznej w Polsce.
Potrzeby zmian świadomi są również przetwórcy, już teraz wspierający rolników w przechodzeniu na bardziej zrównoważony model działania. Takie pionierskie inicjatywy podejmuje Danone – firma wraz z dostawcami mleka wprowadza praktyki rolnictwa regeneratywnego i jako pierwsza w branży, ogłosiła właśnie zobowiązanie do redukcji emisji metanu o 30% do 2030.
Zrównoważona produkcja ważnym kierunkiem zmian
Produkcja żywności – w tym pozyskiwanie mleka – w sposób zrównoważony to aspekt, którego znaczenie rośnie w całej Unii Europejskiej, a w ślad za nim pojawiają się kolejne regulacje. Równie ważną zmienną są aspekty ekonomiczne, jak na przykład skokowy wzrost cen nawozów, paliwa i energii, co bezpośrednio przekłada się na poważne wyzwania dla utrzymania opłacalności produkcji mlecznej. Wyzwania te pogłębia negatywny wpływ czynników środowiskowych, jak na przykład susze czy zanik bioróżnorodności, co jest dodatkową trudnością w utrzymaniu stabilności produkcji.
Raporty mają zostać opublikowane jeszcze w tym roku, a rekomendacje z nich płynące dostarczą wartościowej wiedzy zarówno rolnikom, jak i producentom.
Foto: StockAdobe(WavebreakmediaMicro)