Kryzys finansowy w polskiej gastronomii: Długi sięgające 800 milionów złotych

Kryzys finansowy w polskiej gastronomii: Długi sięgające 800 milionów złotych

Polska gastronomia boryka się z trudnościami finansowymi, które pogłębiły się w ostatnich latach. Dane z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy BIK wskazują, że na koniec marca zadłużenie firm gastronomicznych wobec banków i dostawców przekroczyło 800 milionów złotych.

Według wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet, już 2/3 branży gastronomicznej znajduje się w słabej kondycji finansowej i obawia się wzrostu kosztów działalności oraz utraty klientów. Sytuacji sektora HoReCa nie poprawiają zmieniające się wskutek inflacji priorytety Polaków, którzy według badania "Problemy finansowe i zadłużenie Polaków"., ograniczają wydatki na jedzenie poza domem.

Przegląd sytuacji w branży gastronomicznej w Polsce

Po pandemii, branża gastronomiczna zaczęła się powoli odradzać. Po tym przyszedł jednak kryzys, wskutek którego musi stawiać obecnie czoła dynamicznie rosnącym cenom – w zakresie produktów spożywczych, energii, paliwa, a także pracy. Do tego dochodzi jeszcze zerowy VAT na żywność, który utrudnia przedsiębiorcom odliczenie podatku.

Mimo znacznej presji kosztowej, głównym problemem branży gastronomicznej w Polsce są klienci, którzy w dobie wysokiej inflacji wydają znacznie mniej podczas pobytu w tego typu punktach. Z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że około 75% społeczeństwa pozwala sobie na przyjemności takie jak wizyty w restauracjach i kawiarniach. Spośród nich niemal połowa wydaje na nie mniej niż wcześniej. Największe oszczędności w tym zakresie wprowadziły osoby w wieku 35-44 lat (51%) oraz 45-54 lat (43%).

Wysokie ceny energii niszczą biznes w 2023 r.

Według najnowszego raportu Dun & Bradstreet, 66,7% polskich właścicieli restauracji uważa wzrost cen energii za największe zagrożenie dla przetrwania ich firm w 2023 roku. Chociaż zamrożenie cen energii dla małych i średnich przedsiębiorstw wprowadzone w listopadzie ubiegłego roku tymczasowo złagodziło ten problem, 46,7% ankietowanych nadal narzeka na ogólny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Innymi zagrożeniami są spadek popytu konsumentów (36,7%), rosnące podatki (26,6%) oraz ataki cybernetyczne i problemy z dostawami (20%). Personel i braki kadrowe nie były wskazywane jako zagrożenie przez żadnego z respondentów.

Trudną sytuację branży widać niestety również w danych dotyczących zawieszenia działalności gospodarczej. Według wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet, w 2022 r. działalność zawiesiło blisko 6,5 tys. firm gastronomicznych, niemal trzy razy więcej niż rok wcześniej. Jeszcze gorzej zapowiada się obecny rok. W I kwartale wykreślono już 2,1 tys. przedsiębiorstw gastronomicznych.


Foto: StockAdobe(Rawpixel.com)

Reklama