Nowe technologie zmieniają zasady produkcji piwa. Case study Carlsberg Polska

Nowe technologie zmieniają zasady produkcji piwa. Case study Carlsberg Polska

Należący do Carlsberg Polska browar mieszczący się w Brzesku podejmuje kroki w celu znacznego zmniejszenia zużycia energii. Dzięki inwestycjom w instalacje pompową, a także system wentylacji i klimatyzacji, zakład osiągnął około 50-procentowe obniżenie zużycia energii. Te efektywne rozwiązania funkcjonują już bezawaryjnie od ponad 10 lat.

50% redukcja zużycia energii – case Carlsberg Polska

Control-Service, firma specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań technologicznych, wprowadziła w browarze Grupy Carlsberg nowoczesny system sterowania klimatyzacją, wentylacją i dostarczaniem wody. Układy te wykorzystują przetwornice częstotliwości Danfoss Drives, które zapewniają optymalne warunki dla procesów produkcyjnych i przechowywania piwa.

Dzięki przeprowadzonej inwestycji, która zwróciła się w miesięcy, browar oszczędza teraz około 50% energii w obu tych kluczowych instalacjach. Browar Okocim w Brzesku, będący częścią Carlsberg Polska, produkuje rocznie ponad 4 miliony hektolitrów piwa. Aby zapewnić wysoką jakość produkcji i przechowywania zarówno alkoholowych, jak i bezalkoholowych napojów, niezbędne są odpowiednie warunki.

Niezawodność w browarze Okocim

Pierwszy z układów opracowany przez Control-Service odpowiedzialny jest za dostarczanie wody do browaru. Działa on za pomocą dwóch pomp, które są napędzane urządzeniami VLT® AQUA Drive FC 202. Już przy wykorzystaniu 50% nominalnej prędkości pomp, sprawność systemu wzrasta o około 17%.

Ponadto system ten został zaprojektowany w taki sposób, aby w przypadku awarii jednej przetwornicy, druga przejmowała kontrolę nad pompą. Dodatkowo, w razie awarii obu przetwornic, presostat utrzymuje stabilne ciśnienie wody. Dzięki temu instalacja działa niezawodnie, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania produkcji bez zakłóceń, a także oszczędza wodę i energię.

Pracowite weekendy

Drugi układ dotyczący wentylacji i klimatyzacji, wykorzystuje przetwornice częstotliwości VLT® HVAC FC 102 do sterowania pracą wentylatorów. System ten spełnia szczególne wymagania browaru związane z recyrkulacją powietrza i kontrolą temperatury.

W okresach o mniejszym zapotrzebowaniu na energię, takich jak weekendy i święta, zużycie energii może być nawet pięciokrotnie mniejsze. Dodatkowo, system umożliwia zapisywanie kluczowych parametrów procesu, co ułatwia utrzymanie.


Foto: mat. prasowe

Reklama