Zakaz importu żywności z Ukrainy zniesiony. W Polsce zaczną obowiązywać nowe regulacje

Zakaz importu żywności z Ukrainy zniesiony. W Polsce zaczną obowiązywać nowe regulacje

Import żywności z Ukrainy do Polski znowu będzie możliwy. W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie uchylające wcześniejsze embargo. Wcześniej Komisja Europejska przyjęła tymczasowe środki zapobiegawcze. 

Zakaz importu żywności z Ukrainy

Pierwsze rozporządzenie dotyczące zakazu importu ukraińskiej żywności do Polski zostało opublikowane 15 kwietnia 2023 roku przez ministra rozwoju i technologii. Dotyczyło szeregu produktów rolnych i wprowadzało absolutny zakaz wwozu na terytorium Polski towarów, które pochodzą z Ukrainy lub zostały wyprodukowane w tym kraju. 

Rozporządzenie to straciło swoją moc już 21 kwietnia, kiedy w Dzienniku Ustaw pojawiła się nowa decyzja ministra. Umożliwiła ona wjazd ukraińskich towarów na terytorium Polski, ale pod warunkiem tranzytu objętego systemem SENT. 

Jest nowe rozporządzenie ws. importu żywności z Ukrainy

We wtorek 2 maja w Dzienniku Ustaw pojawił się kolejny, już trzeci, akt. Zgodnie z nim rozporządzenie z dnia 21 kwietnia straciło moc i przestało obowiązywać. Nie oznacza to jednak, że import żywności z Ukrainy wróci do stanu sprzed całego zamieszania. 

Krajowe regulacje zastąpić mają tymczasowe środki zapobiegawcze wystosowane przez Komisję Europejską. Dotyczą one pszenicy, kukurydzy, rzepaku oraz słonecznika i obowiązują w okresie od 2 maja do 5 czerwca 2023 roku. 

Jak ustanowiono, nowe regulacje obowiązują w pięciu państwach: Bułgarii, Polsce, Rumunii, na Węgrzech oraz w Słowacji. Objęte środkami zapobiegawczymi produkty będą mogły w dalszym ciągu przejeżdżać przez te państwa, ale na zasadzie tranzytu w ramach wspólnej procedury tranzytowej. 


Foto: StockAdobe(Jaroslav Pachý Sr.)