Wzrost cen towarów i usług wyhamował w kwietniu 2023 roku. Jak podaje we wstępnym szacunku GUS, inflacja w kwietniu 2023 wyniosła 14,7% rok do roku, wobec 16,1% miesiąc wcześniej. W kwietniu wolniej rosły także ceny żywności.
Inflacja w Polsce w kwietniu 2023
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 14,7%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,7% – podał w piątkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny. To już drugie takie hamowanie wzrostu cen w roku.
Kwietniowy odczyt inflacji zatrzymał się na poziomie 14,7% w porównaniu do analogicznego miesiąca rok wcześniej, jednocześnie będąc najniższym wskaźnikiem od maja 2022 roku, kiedy wzrost cen wynosił 13,9% rok do roku.
Wzrost cen żywności w kwietniu 2023
Poza ogólnym wzrostem cen towarów i usług, w kwietniu zaraportowano wyhamowanie także w przypadku cen żywności i napojów bezalkoholowych, które były wyższe o 19,7% względem analogicznego miesiąca w poprzednim roku – wobec 24,0% tempa wzrostu w marcu br.
W tym przypadku możemy mówić o najniższym tempie wzrostu cen żywności od września 2022 roku. Na wynik wpływa jednak wysoka baza z ubiegłego roku. W perspektywie miesiąc do miesiąca wzrost cen żywności wyniósł 0,5%.
W kwietniu ceny energii były natomiast wyższe o 23,5% względem analogicznego miesiąca rok wcześniej, a paliwa – o 0,01% tańsze.
Jaka inflacja w maju?
Według szacunków ekonomistów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, inflacja w maju spadnie o kolejny punkt procentowy, a więc osiągnie około 13,7% rok do roku. Jak wyjaśniają eksperci, głównie obniży się tempo wzrostu cen żywności.
Szacujemy, że w maju inflacja spadnie o kolejny punkt procentowy, ale głównie obniży się tempo wzrostu cen żywności. Większość kategorii dóbr i usług, które tworzą inflacje bazową pozostaje na najwyższych poziomach od 2000 r., a perspektywy na wyraźną zmianę trendu są nikłe. pic.twitter.com/pAIf2uWyIJ
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) April 28, 2023
Komentując kwietniowe dane ekonomiści z mBanku zwracają jednak uwagę na źródło niskiego wzrostu cen żywności. "Jeśli niski wzrost to efekt zmian sezonowych (warzywa, owoce) to sygnału tu raczej nie ma. Jeśli odpuszcza żywność przetworzona, to będzie spora, pozytywna zmiana" – wyjaśniają.
🇵🇱 Inflacja w kwietniu uplasowała się poniżej oczekiwań: 14,7%. Bez niespodzianek odbyło się w przypadku cen paliw i energii (lekkie minusy m/m). Ciekawostką jest wyhamowanie wzrostów cen żywności. +0,5% m/m to już niemal "normalnie". Inflację bazową szacujemy na 12,2%. pic.twitter.com/1s2tcYIGLG
— mBank Research (@mbank_research) April 28, 2023
Foto: mat. redakcji