Ceny w sklepach coraz wyższe. Za warzywa płacimy już 40% więcej

Ceny w sklepach coraz wyższe. Za warzywa płacimy już 40% więcej

Wśród 17 analizowanych kategorii, w marcu 2023 roku największe wzrosty cen odnotowały karmy dla zwierząt oraz warzywa – kolejno o 56% i 40%. Na drożyznę w kategorii warzyw największy wpływ miały ceny cebuli, marchwi i papryki. Dwucyfrowe wzrosty odnotowały także produkty pierwszej potrzeby takie jak pieczywo, nabiał czy wędliny.

Autorzy raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych" UCE Research i Uczelnia WSB Merito sprawdzili, jak na przestrzeni kolejnego miesiąca zmieniły się ceny podstawowych produktów. Zgodnie z wynikami, w marcu zakupy w sklepach były już droższe o średnio 23,7% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Analiza objęła 17 kategorii i blisko 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Łącznie zestawiono ze sobą ponad 88 tys. cen detalicznych z przeszło 37 tys. sklepów.

Lider drożyzny

Według rankingu w marcu 2023 roki najmocniej poszły w górę karmy dla zwierząt – o 46,4% rdr. Pożywienie dla kotów rdr. podrożało o 46,8%, a dla psów – o 46,1%.

Według ekonomisty Marcina Luzińskiego z Santander Bank Polska, to jeszcze nie koniec podwyżek, a za żywność dla domowych pupili niedługo możemy zapłącić jeszcze więcej. "Wprawdzie tendencje wzrostowe cen mięsa i tłuszczów hamują, ale warzywa ostatnio dostały nowy impuls do podwyżek wraz z problemami z podażą" – dodaje.

Wzrost cen warzyw 2023

Na drugim miejscu marcowego zestawienia drożyzny znalazły się warzywa ze wzrostem rdr. na poziomie 39,6%. Ceny cebuli rdr. podrożały o 68%, marchwi – o 60,4%, a papryki – o 59,1%. Warto też dodać, że akurat te trzy artykuły najmocniej poszły w górę ze wszystkich analizowanych w całym koszyku produktów.

Wzrost cen warzyw, podobnie jak owoców, był zapowiadany już w styczniu. Wynikało to bowiem głównie z ograniczonej możliwości dostaw np. z Hiszpanii czy Afryki. Duży wpływ na taką sytuację miała ograniczona produkcja, związana ze styczniowym atakiem zimy. Na wiosnę ta kategoria produktów najczęściej zaczyna odnotowywać spadki cen. Jednak, w mojej ocenie, nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie tendencja była odwrócona.

ekonomistka dr Anna Semmerling z Uniwersytetu WSB Merito.

Pieczywo droższe o ponad 1/3

Trzecie miejsce w marcowym zestawieniu drożyzny zajmuje pieczywo ze wzrostem o 27,6% rdr. Chleb podrożał o 28,3% rdr. Z kolei bułki poszły w górę o 26,9%. Największy wpływ mają na tę kategorię ceny drożdży, cukru czy mąki, które od lat notują wzrosty. Jednak zdaniem analityków z UCE Research, ceny pieczywa przestaną rosnąć, choć nie będzie tanieć. 

Analizując skutki rządowej zniżki na gaz dla piekarni, należy przewidywać, że wzrost cen lekko wyhamuje, ale pieczywo na sklepowych półkach nie zacznie tanieć. Wciąż będzie drożeć, tylko wolniej niż dotychczas.

analitycy z UCE RESEARCH

Cena nabiału w marcu

Tuż za drożyźnianym podium znajduje się nabiał, który rdr. zdrożał o 27,3%. Tu rdr. najmocniej poszły w górę ceny jajek – o 38,3%, jogurtu – o 30,6%, śmietany – o 30,5%, a także mleka – o 27,4%. Zdaniem dr. Kopyściańskiego, sytuacja w tej kategorii jest interesująca. W marcu bowiem mleko w hurcie potaniało, ale ceny produktów z niego przetworzonych nie spadły.


Źrodło: MondayNews (oprac.)
Foto: StockAdobe(ALF photo)

Reklama