Wśród 17 analizowanych kategorii, w marcu 2023 roku największe wzrosty cen odnotowały karmy dla zwierząt oraz warzywa – kolejno o 56% i 40%. Na drożyznę w kategorii warzyw największy wpływ miały ceny cebuli, marchwi i papryki. Dwucyfrowe wzrosty odnotowały także produkty pierwszej potrzeby takie jak pieczywo, nabiał czy wędliny.
Autorzy raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych" UCE Research i Uczelnia WSB Merito sprawdzili, jak na przestrzeni kolejnego miesiąca zmieniły się ceny podstawowych produktów. Zgodnie z wynikami, w marcu zakupy w sklepach były już droższe o średnio 23,7% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Analiza objęła 17 kategorii i blisko 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Łącznie zestawiono ze sobą ponad 88 tys. cen detalicznych z przeszło 37 tys. sklepów.
Lider drożyzny
Według rankingu w marcu 2023 roki najmocniej poszły w górę karmy dla zwierząt – o 46,4% rdr. Pożywienie dla kotów rdr. podrożało o 46,8%, a dla psów – o 46,1%.
Według ekonomisty Marcina Luzińskiego z Santander Bank Polska, to jeszcze nie koniec podwyżek, a za żywność dla domowych pupili niedługo możemy zapłącić jeszcze więcej. "Wprawdzie tendencje wzrostowe cen mięsa i tłuszczów hamują, ale warzywa ostatnio dostały nowy impuls do podwyżek wraz z problemami z podażą" – dodaje.
Wzrost cen warzyw 2023
Na drugim miejscu marcowego zestawienia drożyzny znalazły się warzywa ze wzrostem rdr. na poziomie 39,6%. Ceny cebuli rdr. podrożały o 68%, marchwi – o 60,4%, a papryki – o 59,1%. Warto też dodać, że akurat te trzy artykuły najmocniej poszły w górę ze wszystkich analizowanych w całym koszyku produktów.
Pieczywo droższe o ponad 1/3
Trzecie miejsce w marcowym zestawieniu drożyzny zajmuje pieczywo ze wzrostem o 27,6% rdr. Chleb podrożał o 28,3% rdr. Z kolei bułki poszły w górę o 26,9%. Największy wpływ mają na tę kategorię ceny drożdży, cukru czy mąki, które od lat notują wzrosty. Jednak zdaniem analityków z UCE Research, ceny pieczywa przestaną rosnąć, choć nie będzie tanieć.
Cena nabiału w marcu
Tuż za drożyźnianym podium znajduje się nabiał, który rdr. zdrożał o 27,3%. Tu rdr. najmocniej poszły w górę ceny jajek – o 38,3%, jogurtu – o 30,6%, śmietany – o 30,5%, a także mleka – o 27,4%. Zdaniem dr. Kopyściańskiego, sytuacja w tej kategorii jest interesująca. W marcu bowiem mleko w hurcie potaniało, ale ceny produktów z niego przetworzonych nie spadły.
Źrodło: MondayNews (oprac.)
Foto: StockAdobe(ALF photo)