Dwucyfrowe podwyżki cen majonezu przez Wielkanocą 2023

Dwucyfrowe podwyżki cen majonezu przez Wielkanocą 2023

Majonez to pozycja obowiązkowa na wielkanocnej liście zakupowej. Jest nie tylko doskonałym dodatkiem do jajek, ale także stanowi składnik sałatki jarzynowej czy nawet babki wielkanocnej. Eksperci z aplikacji PanParagon sprawdzili, jak cena majonezu zmieniła się podczas ostatniego roku. Okazuje się, że przed Wielkanocą 2023 zapłacimy za ten produkt dużo więcej niż jeszcze rok wcześniej.

Różnicę w cenie majonezu rok do roku przeanalizowano według paragonów zebranych w aplikacji PanParagon. "Produkt ten sprzedawany jest w różnych pojemnościach, dlatego w analizie wyodrębniliśmy kilka z nich i przypisaliśmy do nich średnie ceny. Jak pokazały wyniki z ponad kilkudziesięciu tysięcy paragonów, tegoroczna Wielkanoc będzie niestety droższa od poprzedniej" – mówi Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Cena majonezu znacznie podskoczyła na przestrzeni roku

Eksperci z aplikacji PanParagon uwzględnili w analizie paragony z datą zakupu od 1 lutego do 28 marca w 2022 i 2023 roku. Okazało się, że cena majonezu w tym roku jest nawet o 41% wyższa niż w 2021. Różnica w cenie jest uzależniona od gramatury produktu.

Analiza wykazała, że podwyżka ceny jest mniejsza w przypadku mniejszych słoików majonezu. Słoik majonezu o pojemnościach 400 lub 410 ml w ciągu jednego roku podrożał z około 6,27 zł do 8,16 zł. Oznacza to, że jego cena wzrosła o 30%. Choć podwyżka o niemal 1/3 ceny może wydawać się duża – w przypadku większych pojemności sytuacja jest jeszcze gorsza.

Im większy słoik, tym większa podwyżka

Większą zmianę w cenniku, na niekorzyść konsumentów, odnotowano w przypadku pojemności 500 ml. W ciągu zaledwie jednego roku cena za ten produkt o takie pojemności wzrosła o ponad 40%

Z największą podwyżką muszą się jednak zmierzyć  osoby, które przed świętami stawiają na duże słoiki majonezu. W 2022 roku 700 ml tego produktu kosztowało średnio 9,69 zł, rok później cena wzrosła do około 13,67 zł. To stanowi aż 41,07% wzrostu.

Ile kosztuje majonez w Lidlu i Biedronce w 2023 roku?

Cenom majonezu w poszczególnych sieciach handlowych przyjrzała się także aplikacja Moja Gazetka. Analiza ujawniła, w których sklepach majonez jest najtańszy przed Wielkanocą 2023. 

Eksperci sprawdzili ceny majonezu w 16 ofertach dostępnych w gazetkach z marca 2022 roku oraz 24 ofertach z gazetek z marca 2023 roku. Analiza wykazała, że przed Wielkanocą najbardziej opłaca się wybrać po majonez do Biedronki, gdzie w przeliczeniu na litr produktu, średnia cena majonezu wyniosła 17,26 zł. Drugie miejsce w rankingu zajął Lidl, a trzecie – Kaufland. Podium zestawienia kształtuje się następująco:

  • średnia cena majonezu w Biedronce – 17,26 zł za litr,
  • średnia cena majonezu w Lidlu – 17,64 zł za litr,
  • średnia cena majonezu w Kauflandzie – 18,54 zł za litr.

Eksperci nie kryją także danych z 2022 roku. Okazuje się bowiem, że średnia cena majonezu wzrosła w ciągu zaledwie roku aż o 4,77 zł, czyli 36,98%.

Winowajcy drożyzny w kategorii majonezu

Powodów znacznych podwyżek cen majonezu Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon upatruje przede wszystkim w rosnących cenach składników, z których powstaje ten produkt. 

"Na wyższe ceny majonezu wpływ ma wzrost kosztów produkcji, ale nie tylko. Znaczenie mają tutaj także spore podwyżki w cenie jajek czy oleju roślinnego, z których w dużej mierze składa się ten produkt. To wszystko sprawia, że musimy zmierzyć się z większymi wartościami na paragonie za ten sam artykuł spożywczy niż rok wcześniej" – tłumaczy.


Foto: wiadomoscispozywcze.pl

Reklama