Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podał się do dymisji. O decyzji poinformowano podczas konferencji prasowej w środę 5 kwietnia. Według nieoficjalnych informacji, polityk ma w dalszym ciągu pozostać w rządzie i pełnić funkcję wicepremiera.
Dymisja Henryka Kowalczyka
W środę 5 kwietnia minister resortu rolnictwa i rozwoju wsi wygłosił oświadczenie, w którym poinformował o ustąpieniu z urzędu. Powodem dymisji, który podał podczas konferencji minister, miało być niespełnienie postulatu rolników dotyczącego importu ukraińskiego zboża przez Komisję Europejską.
Premier w oświadczeniu nawiązał do spotkania tzw. Okrągłego Stołu i ustaleń, które resort poczynił z rolnikami. Jednym z punktów porozumienia, jak mówił Kowalczyk, było zobowiązanie się polskiego rządu do wystąpienia do Komisji Europejskiej o klauzulę ochronną w zakresie bezcłowego i bezkontyngentowego importu zboża z Ukrainy.
"Taki wniosek poszedł 31 maja ze strony polskiego rządu wspólnie z rządami Słowacji, Rumunii, Węgier i Bułgarii. Natomiast Komisja Europejska opublikowała projekt przedłużenia bezcłowego i bezkontyngentowego importu zbóż z Ukrainy na kolejny rok" - powiedział Kowalczyk. "Widać bardzo wyraźne, że ten podstawowy postulat rolników przez Komisję Europejską nie zostanie spełniony" - dodał.
O możliwej zmianie na stanowisku szefa resortu rolnictwa jako pierwsza informowała Interia. Według informacji portalu z kilku niezależnych źródeł, powodem decyzji miała być "chęć nowego otwarcia w relacjach z rolnikami".
Kto zostanie nowym ministrem rolnictwa?
Podczas konferencji Kowalczyk podziękował za dotychczasową współpracę i życzył swojemu następcy "sukcesów i rozwiązania tego problemu". Kto zajmie stanowisko szefa resortu rolnictwa?
Początkowo Interia dotarła do informacji, zgodnie z którymi było dwóch chętnych na objęcie stanowiska po Henryku Kowalczyku. Mowa o Janie Krzysztofie Ardanowskim oraz Robercie Telusie. W środę 5 kwietnia serwis poteirdził, że to właśnie drugi kandydat obejmie urząd.
- To może Cię zainteresować: W 2023 roku wzrośnie liczba zadłużonych rolników. "Część rodzinnych gospodarstw upadnie"
"W trudnym czasie i przy protestach środowisk rolniczych związanych z ukraińskim zbożem, stery resortu rolnictwa obejmie Robert Telus" - podaje Interia. Ten jest posłem Prawa i Sprawiedliwości od 2007 roku. Polityk zasiada w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji do Spraw Kontroli Państwowej. Od 2021 roku w rezultacie powołania przez Mateusza Morawieckiego zajął miejsce w składzie Rady Doradców Politycznych.
Foto: MRiRW