Rodzina Mulliez chce pozbyć się rosyjskiego biznesu Leroy Merlin? Jest oświadczenie

Rodzina Mulliez chce pozbyć się rosyjskiego biznesu Leroy Merlin? Jest oświadczenie

Rosyjski biznes Leroy Merlin trafi w ręce lokalnego zarządu – przekazała w oficjalnym komunikacie spółka Adeo, kontrolująca markę marketów budowlanych. Jak podaje firma, proces ten jest wynikiem prac, które rozpoczęły już się kilka miesięcy temu. Na finał musimy jednak jeszcze poczekać. Potrzeba zgody rosyjskich władz.

Leroy Merlin w Rosji

Leroy Merlin należy do spółki Adeo, którą zarządza rodzina Mulliez. Kontrowersje wokół francuskiej rodziny przedsiębiorców narastają od początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie, kiedy ta zdecydowała o kontynuowaniu działalności swoich sklepów w Rosji. Mowa nie tylko o Leroy Merlin, ale także spożywczych sklepach Auchan.

Mimo bojkotów i licznych wezwań, Auchan i Leroy Merlin w dalszym ciągu funkcjonują w Rosji. W ostatnim czasie do zarzutów kierowanych do właścicieli sieci dołączyły nowe – związane ze wspieraniem rosyjskich sił zbrojnych, o których pisaliśmy w tekście: Auchan wspiera działania wojenne Rosji w Ukrainie? "Le Monde" dotarło do szokujących materiałów.

Choć podczas ostatniego roku Leroy Merlin nie zapowiadało wycofania się z rosyjskiego rynku, firma właśnie poinformowała o zamiarze przekazania lokalnego biznesu.

Sieć marketów budowlanych jednak wycofa się z Rosji?

Zarządzająca szyldem Leroy Merlin spółka Adeo poinformowała w piątkowym komunikacie o zamiarze przekazania kontroli nad działalnością lokalnemu zarządowi. Decyzja ta ma poskutkować zachowaniem miejsc pracy 45 tys. pracowników i niezakłóconym dalszym funkcjonowaniem marketów. 

"Proces ten jest wynikiem prac rozpoczętych kilka miesięcy temu zgodnie z międzynarodowymi przepisami. Jest on następstwem zawieszenia wszystkich nowych inwestycji ADEO w Rosji od początku konfliktu i stopniowego usamodzielniania się lokalnych operacji" – wyjaśnia spółka. Jak dodaje, transakcja ta będzie podlegała zatwierdzeniu przez odpowiednie władze w Rosji.

Czy z szyldów sklepów zniknie nazwa Leroy Merlin?

Po zamknięciu transakcji markety budowlane będą w dalszym ciągu działały na rosyjskim rynku. Jak podaje Business Insider, najprawdopodobniej zmieni się ich szyld, choć rzecznik Adeo nie wyklucza, że nowi właściciele będą prowadzić sklepy pod marką Leroy Merlin.


Foto: biuro prasowe Leroy Merlin