Red Bull podejrzany o zmowy kartelowe. KE przeszukała lokale firmy

Red Bull podejrzany o zmowy kartelowe. KE przeszukała lokale firmy

Organy Komisji Europejskiej przeprowadziły przeszukania w kilku lokalach Red Bulla. Austriacki producent napojów energetyzujących jest podejrzewany o zmowy kartelowe i nadużywanie dominującej pozycji na rynku.

Naloty na lokale Red Bulla

Bruksela opublikowała oświadczenie, w którym informuje o obawach dotyczących naruszenia unijnych przepisów antymonopolowych przez kontrolowaną firmę – podaje Reuters.

Według informacji Europa Press, austriacki producent znanych napojów pod marką Red Bull potwierdził, że jego siedziba została przeszukana, a firma wyraża chęć do współpracy z Komisją.

Red Bull podejrzewany o zmowy cenowe

Zmowy cenowe, które potocznie określane są także kartelem lub zmowami kartelowymi to rodzaj nielegalnej umowy, która zawierana jest pomiędzy konkurentami w danej branży lub sektorze. Gracze ci ustalają w ramach umowy ceny, limity produkcji czy podział rynku, które mają pozwolić im na utrzymanie monopolistycznej pozycji. 

Właśnie o takie działania Komisja Europejska podejrzewa producenta napojów Red Bull. Przeszukania w lokalach firmy miały na celu ustalenie, czy te są uzasadnione. Uczestnikom zmowy cenowej może grozić grzywna do 10% rocznych obrotów.


Foto: Unsplash