Sprzedaż detaliczna w lutym na dużym minusie. Pogłębia się recesja konsumencka

Sprzedaż detaliczna w lutym na dużym minusie. Pogłębia się recesja konsumencka

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych spadła w lutym tego roku o 5% – podał we wtorkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny. To spadek znacznie wyższy od prognozowanego przez rynek. Komentujący odczyt ekonomiści określają lutową sprzedaż jako "beznadziejną". 

Handel w Polsce 2023

Luty przyniósł duże zaskoczenie na rynku handlowym. Choć prognozy rynkowe zakładały ujemną dynamikę sprzedaży detalicznej w Polsce, to nikt nie spodziewał się, że handel wyhamuje tam mocno. 

Najnowsze dane GUS mówią o 5% spadku sprzedaży detalicznej w cenach stałych w porównaniu do lutego 2022 roku. To znaczne pogorszenie dynamiki względem "zaledwie" 0,3% styczniowego spadku. Jednocześnie sprzedaż wyhamowała o 3,6% w porównaniu do stycznia 2023 roku.

Sprzedaż detaliczna w lutym 2023

Spadki sprzedaży (w cenach stałych) w lutym dotknęły większości analizowanych kategorii. Najbardziej dotkliwe okazały się dla jednostek handlujących paliwami. W tym przypadku mowa o 26,2% spadku sprzedaży rok do roku. 

Ujemna dynamika dotknęła także placówki handlowe, które zajmują się sprzedażą mebli (spadek o 10,3%) oraz prasy (spadek o 8,9%). Mniejsza sprzedaż dotknęła również żywności. W tym przypadku mowa o 4,6% spadku rok do roku. 

Tylko trzy kategorie odnotowały w lutym 2023 roku wzrost sprzedaży.
Źródło danych: GUS

W tym czasie wzrosła jedynie sprzedaż odzieży, samochodów oraz kosmetyków i farmaceutyków. Według danych GUS, w lutym 2023 roku wzrosty w ich przypadku wyniosły kolejno: 9,9%, 7,5% oraz 2,7%.

Recesja konsumencka w Polsce

Eksperci z banku PKO mówią o pogłębiającej się recesji konsumenckiej, która swój początek miała jeszcze w 2022 roku. Już komentując lutowe wyniki inflacji ekonomiści PKO pisali o rysujących się w ciemnych barwach perspektywach dla konsumpcji. Ich zdaniem poprawa nastąpi dopiero pod koniec 2023 roku.

Natomiast eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego mówią o spowolnieniu gospodarczym, na które wskazuje struktura konsumpcji. Ich zdaniem wysoka inflacja nadszarpnęła zdolność nabywczą wielu gospodarstw domowych. Jak zapowiadają, marzec nie przyniesie odbicia.

 

Zdziwienia nie ukrywają także analitycy z mBanku, którzy lutowe dane o sprzedaży detalicznej określają jako "beznadziejne". 


Foto: wiadomoscispozywcze.pl

Reklama