Sejm przyjął ustawę Single Use Plastics (SUP). Jakie zmiany zakłada?

Sejm przyjął ustawę Single Use Plastics (SUP). Jakie zmiany zakłada?

W czwartek 9 marca 2023 roku Sejm przegłosował ustawę implementującą założenia tzw. dyrektywy Single Use Plastics (SUP) – podaje Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS). Nowe przepisy zakazują wprowadzania do obrotu wybranych jednorazowych produktów, przewidują obowiązek znakowania towarów o ich szkodliwości dla środowiska, a także zakładają dodatkowe opłaty. Co dokładnie ma się zmienić?

SPIS TREŚCI:

  1. Dodatkowe opłaty za jednorazówki
  2. Producenci zapłacą za wprowadzanie do obrotu jednorazowych produktów
  3. Nowe oznakowania. Na opakowania zawita żółw?
  4. Selektywna zbiórka opakowań na poziomie 90%
  5. Zakrętki przytwierdzone do opakowania

Dodatkowe opłaty za jednorazówki

Jedną ze zmian, którą wprowadza przyjęta przez Sejm nowelizacja jest wprowadzenie dodatkowych opłat za wybrane produkty jednorazowe. Mowa m.in. o jednorazowych kubkach i opakowaniach do wydawania żywności. Jak podaje PZPTS, opłata ma wynosić maksymalnie 1 zł.

Dla konsumentów będzie to oznaczało wyższe ceny za dotychczas kupowane posiłki. Przedsiębiorcy natomiast będą zobligowani do zaoferowania swoim klientom alternatyw wobec jednorazowych opakowań, takich jak wielorazowe opakowania czy też opakowania wykonane z materiału podlegającego biodegradacji. 

Wiele sieci restauracji już teraz zachęca swoich klientów do wykorzystania własnych kubków czy pojemników na posiłki. Starbucks już od kilku lat oferuje swoim klientom zniżkę na kawę, jeśli ci przyjdą do kawiarni z własnym kubkiem. W ubiegłym roku na podobną akcję zdecydowała się także Żabka, która wprowadziła promocję "Z Twoim kubkiem płacisz 1 zł mniej"

Producenci zapłacą za wprowadzanie do obrotu jednorazowych produktów

Na dodatkowe koszty muszą przygotować się także producenci produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Jak podaje PZPTS, w zależności od ilości wprowadzonego do obrotu produktu, będą oni musieli odprowadzać specjalne opłaty, których finalny poziom określi rozporządzenie. Firmy te będą również ponosić dodatkowe opłaty, które zostaną przeznaczone na akcje edukacyjne. 

Nowe oznakowania. Na opakowania zawita żółw?

Kolejną zmianą w ramach implementacji unijnej dyrektywy SUP będzie wprowadzenie specjalnych oznakowań na opakowaniach jednorazowego użytku. Jak podaje portal ecoekonomia.pl, czerwono-niebieskie piktogramy z wizerunkiem żółwia już teraz informują o tym, że dane opakowanie zawiera plastik i wskazują, do którego pojemnika na odpady powinno trafić. 

Selektywna zbiórka opakowań na poziomie 90%

Ustawa zakłada również roczne poziomy selektywnej zbiórki jednorazowych plastikowych butelek. Producenci napojów w takich opakowaniach od 2025 roku będą musieli rocznie poddawać temu procesowi 77% takich butelek – podaje PZPTS. Od 2029 roku poziom ten ma wzrosnąć do 90%.

Zakrętki przytwierdzone do opakowania

Nowela zakłada także zmiany w samych opakowaniach, które z pewnością szybko zauważą konsumenci. Mowa o zakrętkach, które producenci będą musieli przytwierdzić do opakowania. Wielu producentów nie czeka do ostatniego momentu i już teraz wdraża nowe rozwiązania na swoich liniach produkcyjnych.

W styczniu 2023 roku zakrętki napojów Tymbark przytwierdził Maspex. O podobnej zmianie poinformował w tym roku Mlekpol – w zakrętki przytwierdzone do opakowania wyposażono już m.in. mleka Łaciate.

Obecnie ustawa trafi do Senatu, którego stanowisko poznamy najpóźniej po 30 dniach. 


Foto: StockAdobe(Pixel_B)

Reklama