Konsumpcja towarów spada. GUS podał dane o sprzedaży detalicznej w styczniu

Konsumpcja towarów spada. GUS podał dane o sprzedaży detalicznej w styczniu

Według styczniowego wstępnego odczytu sprzedaż detaliczna w cenach stałych spadła o 23,1% w porównaniu do grudnia 2022 roku. W perspektywie rok do roku odnotowano spadek na poziomie 0,3%.

Styczeń 2023 był pierwszym miesiącem od lutego 2021 roku, w którym odnotowano spadek sprzedaży detalicznej. W danych GUS widać także malejącą siłę nabywczą Polaków. Pierwszy raz od około półtora roku odnotowano spadek sprzedaży żywności i napojów. W porównaniu do grudnia 2022 roku spadek sprzedaży tych kategorii wyniósł ponad 25%. 

Sprzedaż detaliczna w styczniu – dane GUS

W styczniu 2023 r. największy spadek sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. spośród prezentowanych grup odnotowały jednostki handlujące paliwami stałymi, ciekłymi, gazowymi (o 12,3% wobec spadku o 2,2% przed rokiem) – podaje GUS.

Sprzedaż w perspektywie rok do roku zmalała również w grupach:

  • prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach (o 8,6%),
  • żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 1,7%),
  • pojazdy samochodowe, motocykle, części (o 1,7%),
  • pozostałe (o 1,0%). 

Widać spadek zamożności konsumentów

Ujemna dynamika sprzedaży detalicznej pokazuje, że utrzymujący się od miesięcy wysoki poziom inflacji wpływa na decyzje zakupowe Polaków.

Jak dodają eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wraz z nienadążającymi za wzrostem cen wynagrodzeniami powoduje to spadek zamożności konsumentów. "To wpływa negatywnie na popyt gospodarstw domowych" – zaznaczają.

 

Eksperci nie spodziewają się zmian w tym obszarze. Ich zdaniem, kolejne miesiące przyniosą słabe wyniki sprzedaży.

Styczniowy odczyt poniżej konsensusu

Wstępne dane GUS zaskoczyły ekonomistów, którzy spodziewali się niewielkiego wzrostu w perspektywie rok do roku. Przypomnijmy, że ostatni spadek tego wskaźnika notowany był w lutym 2021 roku. 

Według analityków z banku PKO, kolejne miesiące będą "chude" jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży. "Od III/IV porównanie r/r nie będzie już podbijane przez napływ uchodźców z Ukrainy" – komentują.


Foto: Unsplash

 

Reklama