Inflacja w Polsce wzrosła w styczniu 2023 roku do 17,2%, po grudniowych 16,6%. Według wstępnego odczytu GUS, największy skok cen dotyczył nośników energii. Dynamika wzrostu cen żywności wyniosła 20,7% rok do roku.
Styczeń 2023 roku był pierwszym od października ub.r. miesiącem, w którym inflacja odnotowała wzrost miesiąc do miesiąca. Względem grudnia 2022 roku ceny podskoczyły o 2,4%.
Inflacja w styczniu 2023
Choć inflacja okazała się w styczniu br. wyższa względem poprzedzającego ją miesiąca, to wywołała pozytywne emocje wśród analityków. Skok okazał się być niższy od tego prognozowane przez ekspertów.
Konsensus rynkowy przewidywał, że inflacja w Polsce w styczniu 2023 roku wyniesie 17,7%. Bardziej pesymistyczny scenariusz kreśli natomiast analitycy mBanku, którzy przewidywali dynamikę wzrostu cen na poziomie 18%.
Styczniowy odczyt GUS zaskoczył ekonomistów
"To spore zaskoczenie" – skomentowali najnowszy odczyt inflacji przedstawiciele mBanku, według których szczyt inflacji wyraźnie się spłaszczył.
🇵🇱Inflacja w styczniu wzrosła "tylko" do 17,2% z 16,6% w grudniu. Działania osłonowe spowodowały, że nośniki energii wzrosły - mimo podwyżek VAT - ledwie o 10% m/m. To dane wstępne i jeszcze będzie rewizja w górę (nowe wagi). Szczyt inflacji wyraźnie się jednak spłaszczył.
— mBank Research (@mbank_research) February 15, 2023
Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyjaśniają, że styczniowa inflacja jest niższa niż wskazywały jesienne prognozy głównie z powodu wolniejszego wzrostu cen żywności.
Ich zdaniem wzrost do 17,2% w styczniu wynika przede wszystkim powrotu standardowych stawek VAT na energię elektryczną, gaz i ogrzewanie. "Dodatkowo duża grupa przedsiębiorstw dokonała noworocznych aktualizacji cenników – w efekcie inflacja bazowa wzrosła do 12%" – dodali.
Foto: StockAdobe(phpetrunina14)