Nowelizacja ustawy wprowadzająca zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom nieletnim została podpisana przez Prezydenta RP w poniedziałek 21 sierpnia br. Dokument właśnie został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Ustawa zakłada nie tylko zakaz sprzedaży energetyków nieletnim. Co się zmieni? Od kiedy zakaz sprzedaży energetyków nieletnim zacznie obowiązywać? Sprawdzamy treść ustawy o zdrowiu publicznym.
Spis treści:
- Zakaz sprzedaży energetyków – ustawa 2023
- Ustawa o energetykach – treść
- Napój energetyczny – definicja w ustawie
- Od kiedy zakaz sprzedaży energetyków nieletnim?
- Czy sprzedawca może odmówić sprzedaży energetyka?
- Co grozi za sprzedaż energetyków nieletnim?
- Oznaczenia na napojach energetycznych – nowe obowiązki od 2024 roku
- Zakaz reklamowania energetyków do śmieci?
Zakaz sprzedaży energetyków – ustawa 2023
Napoje energetyczne były do tej pory w Polsce ogólnodostępne dla każdego konsumenta. Minister sportu Kamil Bortniczuk, który jest autorem projektu nowelizacji ustawy, jest zdecydowanym przeciwnikiem tego rozwiązania. To właśnie od niego wyszedł pomysł, a następnie projekt nowelizacji ustawy zakazującej sprzedaż energetyków nieletnim.
Polityk spytany w RMF FM o tę inicjatywę porównał napoje energetyczne do narkotyku zapakowanego w cukierek. Zaznaczył przy tym, że napoje energetyczne są sprzedawane w cenie wody mineralnej. "W ten sposób dziecko pijąc litr energetyka dostarcza sobie ilość kofeiny, jaka znajduje się w 6-8 filiżankach kawy" – wyjaśniał wtedy Bortniczuk.
Ustawa wprowadzająca zakaz sprzedaży energetyków do 18 roku życia została właśnie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jak wyglądał proces legislacji tych zmian? Co wprowadza nowa ustawa?
To już pewne! Zakaz sprzedaży energetyków zacznie obowiązywać
Projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, która wprowadza zakaz sprzedaży napojów energetycznych trafił do Sejmu w lutym br. z inicjatywy Partii Republikańskiej. Poza wprowadzeniem zakazu sprzedaży, zakładał on również dodatkowe restrykcje związane z reklamowaniem tych produktów. Z tej ostatniej restrykcji wycofano się jednak w trakcie trwania prac nad ustawą.
Ustawa o energetykach została przyjęta przez Sejm podczas głosowania 17 sierpnia br. Posłowie i posłanki większością głosów zdecydowali wtedy o odrzuceniu niemal wszystkich proponowanych przez Senat poprawek.