Spożycie ryb na świecie – jak wypada spożycie ryb w Polsce na tle świata?

Spożycie ryb na świecie – jak wypada spożycie ryb w Polsce na tle świata?

Spożycie ryb na świecie sięga ponad 20 kg na osobę. Jak jednak wypada Polska na tle świata? Wyniki zaskakują! Znacznie odbiegają bowiem od globalnej średniej. Zatem, ile ryb rocznie spożywają Polacy?

Rybołówstwo na świecie

Co godzinę z oceanów i mórz wyławia się niemal 10 tysięcy ton ryb. Ten imponujący wynik w skali rocznej wynosi 80-90 milionów ton. Jednak zasady połowów są mocno sankcjonowane.

Wszystko po to, by zachować naturalne środowisko i nie doprowadzić do wymarcia gatunków czy zaburzenia łańcucha pokarmowego morskich stworzeń. Stąd też niestety często połowy odbywają się w sposób nielegalny, zaburzający naturalny cykl życia ryb i innych wodnych organizmów.

Połowy ryb na świecie 

W Azji udział ryb hodowlanych w ogólnej produkcji ryb to aż 76,5%. W Europie jest to zaledwie 10%. Wśród największych dostawców ryb na świecie miano lidera przypada Chinom

Liderem połowów wśród europejskich państw jest Norwegia. Za nią plasuje się Islandia, a czołówkę zamyka Dania.

Rybołówstwo w Polsce

Mimo że Polska posiada zróżnicowany przemysł rybny i połów owoców morza, to nadal produkuje około 1,4 mln ton ryb rocznie. Jest to około jedna szósta ilości produkowanej w Danii. Nie mówiąc już o porównaniu do rybnego hegemona – Chin.

Spożycie ryb na świecie

Ostatni raport FAO "The State of World Fisheries and Aquaculture 2022" pokazuje, że globalne spożycie ryb i owoców morza osiągnęło w 2020 roku 20,2 kg na osobę.

To wynik dwukrotnie wyższy niż pięć dekad temu. Mimo, że spożycie ryb w Polsce rośnie, to nadal daleko nam do światowych liderów.

Największe spożycie ryb na świecie – kto spożywa najwięcej ryb?

Największymi konsumentami ryb na świecie są Peru, Chile i Islandia, gdzie średnio na osobę przypada ponad 20 kg rocznie. Polska nie podąża jednak za tym samym wzorcem.

Pomimo dostępu do szerokiej gamy ryb i łowisk, Polacy spożywają ich znacznie mniej niż wynosi średnia światowa.

Spożycie ryb na osobę na świecie 

Ryby nie są najpopularniejszym daniem światowym, ale z pewnością mają wiele dobroczynnych właściwości. Choćby zawartość kwasów omega-3. Światowe spożycie ryb na osobę oscyluje w granicach 20,2 kg.

Spożycie ryb w Polsce

Pod względem spożycia per capita, ryby są jednym z najmniej popularnych produktów spożywczych spożywanych w Polsce. Przeciętny Polak spożywa zaledwie ok. 14 kg ryb rocznie, czyli znacznie mniej niż średnia światowa konsumpcja per capita wynosząca już ponad 20 kg. Co ciekawe, z danych wynika również, że spożycie ryb jest znacznie niższe na obszarach wiejskich niż w miastach.

Spożycie ryb w Polsce z roku na rok rośnie. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w tym roku wynosi 14 kg na mieszkańca. Najchętniej jemy śledzie, mintaje i makrele.

Ile ryb zjada statystyczny Polak?

Ile ryb zjada statystyczny Polak? Coraz więcej! W ostatnich kilku latach Polacy spożywają coraz więcej ryb i owoców morza. W 2017 było to 12,92 kg rocznie, z kolei w 2018 r. już 13,02 kg.

Kolejne lata to kolejne wzrosty: w 2019 r. wynik sięgnął 13,11 kg, a w 2020 r. już 13,33 kg. Obecnie jest to ok. 14 kg na osobę.

Podsumowanie

Trend spożycia ryb w Polsce zmierza w dobrym kierunku, jednak nadal daleko nam do globalnych wzorców. Trend wegetariański, a także rosnące ceny mięsa mogą pomóc w poprawie spożycia ryb w Polsce. A dobrym prognostykiem jest to, że z roku na rok polski wynik sukcesywnie rośnie.


Foto: StockAdobe(nikolaydonetsk)

Reklama