Skąd pochodzą frytki – jak powstały frytki?

Zarówno wiele najmłodszych, jak i dorosłych osób je uwielbia, a w niemal wszystkich restauracjach czy barach oferowane są jako dodatek do dań. W swojej głównej postaci powstają z ziemniaków, coraz częściej przygotowuje się je również z innych warzyw. Chrupiąca i złocista przekąska ma swoich fanów na całym świecie, zwłaszcza w Belgii, Francji, Anglii czy Ameryce. Mowa oczywiście o frytkach. Skąd pochodzą frytki, kto je wymyślił i jaka jest historia frytek – na te i inne pytania odpowiedź w dalszej części artykułu.

Frytki – historia powstania frytek

Historia frytek najprawdopodobniej swój początek miała w XVIII wieku, dokładnie w 1680 rokuZaczęto je przygotowywać podobnie jak ryby, gdy ich zabrakło podczas mrozu. Zamieszkujący w pobliżu rzeki zazwyczaj łowili małe rybki, które smażyli w głębokim tłuszczu.

Gdy rzeka zamarzła i nie mieli dostępu do ryb, zastąpili je ziemniakami. Kroili je w mniejsze kawałki tak, by miały wielkość rybek, a następnie je smażyli. Tak powstał pomysł na tego typu przekąskę, która szybko zyskała na popularności.

Frytki – pochodzenie

Ameryka, Belgia a może Francja? Ich nazwa, czyli french fries, może być nieco myląca bo te przekąski z ziemniaków wcale nie pochodzą z Francji. Skąd więc pochodzą frytki? Jako pierwsi zaczęli je przygotowywać mieszkańcy belgijskiego miasta Dinant. O pochodzeniu frytek świadczą belgijskie manuskrypty z 1781 roku, w których wspomniane są te przekąski.

Wracając jednak do pochodzenia nazwy frytek – to nie jest do końca ustalone. Z różnych źródeł można dowiedzieć się, że nazwa powstała od nazwiska niejakiego Fritza, który jako pierwszy miał je serwować w swoim kiosku z gotowymi frytkami. Z kolei inne wskazują na pochodzenie od francuskiego słowa “frire”, czyli smażyć.

Niewątpliwie wkład w popularyzację frytek na całym świecie mieli żołnierze angielscy, którzy polubili ten przysmak stacjonując podczas I wojny światowej w Belgii. Po powrocie do swojego kraju chętnie dzielili się przepisem na przekąskę z ziemniaków z innymi anglikami.

Frytki belgijskie – Jak się robi belgijskie frytki?

Jednym z wariantów przygotowania przekąsek z ziemniaków są frytki belgijskie. Różnią się one od klasycznych frytek wielkością - są nieco grubsze oraz sposobem przygotowania. Jak się robi frytki belgijskie? Frytki belgijskie smaży się dwukrotnie, w różnych temperaturach. Dzięki temu frytki mają rumianą chrupiącą skórkę i są miękkie w środku. 

Do smażenia używa się łoju wołowego. Można go zastąpić także roślinnym olejem. Tego rodzaju frytki są uznawane za danie narodowe w Belgii. Jednak można je zjeść także w wielu innych miejscach na świecie, w tym w Polsce.

Frytki francuskie

French frites, czyli francuskie frytki, to jedna z nazw tego smażonego przysmaku, którą nadali jej (już wspomniani) belgijscy żołnierze. Podczas I wojny światowej wspierali oni Belgię, gdzie mieli okazję skosztować smażonych ziemniaków. To oni nazwali je “french frites” prawdopodobnie z racji tego, że w armii belgijskiej posługiwano się językiem francuskim. 

Francuzi przypisują sobie wynalezienie frytek. Spór pomiędzy Belgią i Francją o tę kwestię to jeden z tych nierozstrzygalnych sporów. A nazwa french frites ma być jednym z argumentów za francuską teorią.

Kto wymyślił frytki?

Komu możemy być wdzięczni za wynalezienie tej uwielbianej na całym świecie przekąski? Niestety nie wiemy kto wymyślił frytki. Zasługi wynalezienia tej popularnej przekąski przyznawane są mieszkańcom belgijskiego miasta Dinant, którzy żyli w XVIII wieku. 

Kiedy w Polsce pojawiły się frytki?

Obecnie w Polsce frytki dostępne są niemal w każdym barze czy restauracji. Mimo, że pojawiły się w XVIII wieku to zanim trafiły do Polski minęło trochę czasu. Kiedy w Polsce pojawiły się frytki? 

W naszym kraju możemy się raczyć tym przysmakiem od XIX wieku. Przepisy na frytki pojawiły się w książkach kucharskich już na końcu XIX wieku.

Podsumowanie - historia frytek

Obecnie frytki są bardzo popularne a z ich dostępnością nie ma najmniejszego problemu. Również ze względu na to, że można je przygotować samodzielnie w domu z ziemniaków, kupić już gotowe mrożone, które wystarczy jedynie usmażyć bądź upiec w piekarniku lub zamówić w ulubionej restauracji fast food i nie tylko. Mimo, że nie wiemy dokładnie kto wynalazł frytki to z całą pewnością wiele osób docenia obecność tej przekąski w swoim menu.


Foto: Steve

Reklama