Wzrost cen na światowych rynkach hamuje. Najnowsze dane FAO

Wzrost cen na światowych rynkach hamuje. Najnowsze dane FAO

Dynamika wzrostu cen żywności na światowych rynkach spada. Według najnowszych danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), indeks cen żywności wyniósł w styczniu 2023 roku 131,2 pkt., co oznacza spadek o 1,1 punktu, czyli o 0,8% względem grudnia 2022 roku. 

Styczeń był już dziesiątym miesiącem z rzędu, w którym FAO odnotowało spadek indeksu cen żywności na światowych rynkach. W stosunku do szczytu drożyzny, który miał miejsce w marcu 2022 roku (indeks cen żywności wyniósł wtedy 159,7 pkt), obecna dynamika wzrostu cen spadła o niemal 18%. Które kategorie najbardziej wpłynęły na indeks FAO? 

Światowe ceny żywności w 2023 roku

Na spadek indeksu cen żywności FAO w największym stopniu wpłynęły ceny olejów roślinnych, nabiału oraz cukru. W tym czasie ceny zbóż i mięsa pozostały na stabilnym, choć nadal wysokim, poziomie.

Indeks cen olejów roślinnych wyniósł w styczniu 2023 roku 140,4 pkt. Był on niższy o 4,2 pkt względem grudnia 2022 roku, co przekłada się na niemal 3% spadek. Odzwierciedla on niższe światowe ceny oleju palmowego, sojowego, słonecznikowego i rzepakowego.

Zaloguj się lub utwórz nowe konto.

Zaloguj się
Zarejestruj się
Reklama