Walentynki 2023. Prezenty dla niej i dla niego. Co wybierają Polacy?

Walentynki 2023. Prezenty dla niej i dla niego. Co wybierają Polacy?

Walentynki to ważny czas dla zakochanych i dla... handlu. Według badania PayPo, już dwie trzecie Polaków obchodzi to święto ze swoją drugą połówką. Nieodłącznym elementem są prezenty. Jaki budżet Polacy przeznaczają na walentynkowe prezenty?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak Polacy świętują walentynki i co najczęściej kupują drugim połówkom.
 • Jakie prezenty na walentynki 2023 dla niej i dla niego znajdziemy w sklepach Lidl.
 • Jakie zestawy prezentowe przygotowała na walentynki 2023 Biedronka.

Walentynki są powszechnie obchodzone w Polsce bez względu na płeć czy wiek – wynika z badania przeprowadzonego przez PayPo. Co ciekawe, już 90% ankietowanych uznaje się za romantyków. Jednak Walentynki świętuje 66%. Jakie prezenty na walentynki dla niego i dla niej królują wśród Polaków?

Walentynki 2023

Wszystko zaczęło się od świętego Walentego. To właśnie jego święto obchodzimy każdego roku 14 lutego. Walentynki 2023 wypadają we wtorek 14 lutego. Data nie jest przypadkowa. Każdego roku 14 lutego w kościele katolickim ma miejsce wspomnienie świętego Walentowego, uznawanego za patrona zakochanych. 

Walentynkowy budżet

Czekoladki, kwiaty, maskotki, wyjazdy czy vouchery... Pomysłów na walentynkowy prezent może być nieskończenie wiele. Ogranicza je tylko wyobraźnia i... budżet. Ile Polacy wydadzą w tym roku na walentynkowe prezenty?

Według badania PayPo, cena całego upominku na walentynki mieści się w przedziale od 50 do 200 zł. Co ciekawe, hojniejsi okazują się być mężczyźni. Niemal co czwarty (22%) przeznaczy na prezent walentynkowy dla drugiej połówki od 100 do 200 zł. 13% zdecyduje się na jeszcze hojniejszy podarunek, na który wyda od 200 do 500 zł.

Mniejsze kwoty na prezenty przeznaczają kobiety. Jedna trzecia respondentek wydaje średnio 50-100 zł, 27% najwyżej 50 zł. Natomiast prawie co czwarta kobieta (24%) – 100-200 zł. Kwotę w zakresie od 200 do 500 zł na prezent walentynkowy przeznaczy zaledwie 4% kobiet.

Prezent na walentynki dla niej

W czołówce najczęściej kupowanych upominków przez mężczyzn plasują się:

 • kwiaty (55%),
 • czekoladki (45%),
 • kosmetyki i perfumy (30%),
 • biżuteria (27%). 

Zestawienie zamykają książki, gry i płyty (z wynikiem odpowiednio 10, 5 i 4%). Co dziesiąty mężczyzna w prezencie dla ukochanej kupuje odzież lub torebkę.

Prezent na walentynki dla niego

Nieco inne decyzje zakupowe podejmują kobiety, które najczęściej obdarowują drugie połówki, takimi prezentami jak:

 • kosmetyki i perfumy (39%),
 • czekoladki (39%),
 • gadżety typu kubki czy ramki na zdjęcia (27%).

Ciekawostką jest fakt, że osób obdarowywanych przez kobiety kwiatami jest niemal dwa razy więcej (prawie 8%), niż płytami z muzyką (ok. 5%). Natomiast 15% badanych kobiet nie kupuje dla partnerów żadnych prezentów.

Na walentynki dla niego w Lidlu

Walentynki 2023 już coraz bliżej. Zastanawiasz się, jaki prezent kupić dla niego? Ze sporą dawką pomysłów na prezent walentynkowy przychodzi sieć dyskontów Lidl, która przygotowała specjalną ofertę walentynkową. Ta jest dostępna w sklepach już od 4 lutego.

Jakie prezenty na walentynki 2023 znajdziemy w sklepach Lidl? Dyskonter przygotował sporo propozycji, wśród nich m.in.:

 • męska piżama - komplet składający się z bluzki oraz spodni w cenie 44,90 zł. Wszystkie piżamy w co najmniej 90% składają się z  bawełny, mają romantyczne nadruki, są lekkie, komfortowe, a ponadto oferowane w  kilku rozmiarach 
 • męskie bokserki marki Happy Shorts - komfortowe, składające się w  95%  z  bawełny, a  ponadto zapakowane w pudełko z serduszkami, co czyni z nich idealny, walentynkowy prezent. Za walentynkowe bokserki zapłacimy w Lidlu 39,98 zł za dwupak.
 • skarpetki z sercami - sprawdzą się jako drobny, dowcipny upominek albo dodatek do głównego prezentu. Ich cena to 29,95 za pięciopak.

Na walentynki dla niej w Lidlu

Jakie prezenty na walentynki dla dziewczyny znajdziemy w sklepach? Według danych, najczęściej zakochani kupują swoim drugim połówkom kwiaty lub czekoladki. Lidl ma nieco bardziej oryginalną propozycję. Jakie prezenty na walentynki 2023 dla niej znajdziemy w sklepach Lidl?

 • zegarek - w komplecie z bransoletką kosztuje 34,99 zł. Całość jest zapakowana w ozdobne pudełko.
 • walentynkowe pluszaki - w cenie 14,99 zł
 • skarpetki z sercami - sprawdzą się jako drobny, dowcipny upominek albo dodatek do głównego prezentu. Ich cena to 17,97 zł za trzypak.
 • kuferek na kosmetyki  - wykonany z twardego tworzywa sztucznego, dzięki czemu można w nim przewozić np. flakony z perfumami oraz tubki kremów, bez obaw o to, że zostaną stłuczone lub zgniecione. Za kuferek na walentynki zapłacimy 69,90 zł.
 • zapachowe świecie - nie tylko ucieszą, ale także pomogą stworzyć romantyczną atmosferę. Cena świecy zapachowej w Lidlu to 39,99 zł.

Walentynki w Biedronce 2023. Jakie prezenty dla niej?

Oferta walentynkowa to wręcz domena dużych sieci handlowych. Swoją propozycją przygotowała także Biedronka, która poza kwiatami oferuje gotowe zestawy prezentowe na walentynki, a także sporo ciekawych upominków. Jakie prezenty na walentynki 2023 dla niej znajdziemy w Biedronce?

 • produkty do makijażu: gąbeczki do makijażu Niuqi (17,99 zł/opak.), paletki cieni Eveline (29,99 zł/opak.) lub błyszczyki Eveline (12,99 zł/opak.).
 • lakier hybrydowy Niuqi in love w cenie 9,99 zł.
 • walentynkowy zestaw Spa Niuqi, w którym znajdziemy balsam do ciała, nawilżającą maskę na tkaninie i zabieg regenrujący w czepku w cenie 14,99 zł.
 • zestaw pięciu kuli do kąpieli Barbie za 12,99 zł
 • koronkowe body damskie za 39,99 zł
 • czekoladki Lindt w specjalnej pormocji 2+1 gratis z aplikacją Moja Biedronka.
 • czekoladki Merci w cenie 11,99 zł/szt.

Zestaw walentynkowy w Biedronce

W tym roku Biedronka przygotowała coś specjalnego na walentynki. W sklepach sieci znajdziemy zestaw walentynkowy. Do wyboru są trzy opcje tematyczne:

 1. wieczór filmowy (2 kubki na popcorn, 2 zaproszenia na wspólny seans filmowy w domu, 4 świeczki w kształcie serca, zdrapka;
 2. kolacja we dwoje (słomka dla dwojga, serwetki, 2 świeczki i balon w kształcie serca, zaproszenia na wspólną kolację)
 3. wieczór SPA (2 świeczki pływające, poduszka do wanny, płatki róż, zaproszenie do domowego SPA)
 4. wieczór gier (kości do gry, karty Flirt towarzyski, 2 świeczki w kształcie serca).

Badanie PayPo zrealizowano za pośrednictwem platformy Omnisurv by IQS w dniach 27-29.01.2023 roku na ogólnopolskiej próbie 500 osób w wieku 18-64 lat.


Foto: StockAdobe(Krakenimages.com)

Reklama