Parki handlowe odpowiadały za 70% nowej podaży dostarczonej na rynek w 2022 roku

Parki handlowe odpowiadały za 70% nowej podaży dostarczonej na rynek w 2022 roku

Miniony 2022 rok był czasem wielu wyzwań. Podczas 12 miesięcy na rynek trafiło 400 tys. mkw nowoczesnej powierzchni handlowej. Choć wynik wydaje się imponujący, w porównaniu do 2021 roku jest niższy o prawie 95 tys. mkw. – wynika z raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield. W tym czasie jeszcze bardziej wzmociła się popularność wygodnych i szybkich zakupów, na co wskazuje dominacja parków handlowych. 

Rynek handlowy w 2022 roku

Całkowita powierzchnia handlowa w Polsce na koniec 2022 roku przekroczyła 15,9 mln mkw. Najnowszy raport Cushman & Wakefield potwierdza, że ubiegły rok w sektorze nieruchomości handlowych to kontynuacja ofensywy parków handlowych, które odpowiadały za 70% nowej podaży dostarczonej na rynek. Mimo wielu wyzwań związanych z inflacją czy ogólną niepewnością gospodarczą, w Polsce zadebiutowało w tym czasie czternaście nowych marek.

Ubiegły rok jeszcze bardziej wzmocnił popularność wygodnych i szybkich zakupów. Znalazło to również odzwierciedlenie w nowej powierzchni, która została dostarczona na rynek. 2022 rok ponownie zdominowały małe parki handlowe z 70-procentowym udziałem w nowej podaży. Dużą popularnością wśród deweloperów cieszyły się też nowe magazyny handlowe, które odpowiadały za jedną czwartą nowej powierzchni.

Ewa Derlatka-Chilewicz, ekspertka rynku handlowego w Cushman & Wakefield

Podobnie jak rok wcześniej, czwarty kwartał był najbardziej intensywnym okresem nowych otwarć – pomiędzy październikiem a grudniem na rynek trafiło ponad 37% podaży. Pierwszy raz od 2019 roku najwięcej powierzchni (32%, czyli ponad 126 tys. mkw.) dotyczyło ośmiu największych aglomeracji, wśród których dominował Kraków, głównie dzięki otwarciu dwóch parków handlowych Atut.

Udział e-handlu w sprzedaży detalicznej w 2022 roku oscylował w okolicy 10%. Kategorie handlowe z najwyższym udziałem w e-commerce to sektor mody, multimediów (obejmujący prasę, książki, sprzedaż w sklepach wyspecjalizowanych) oraz meble, jak również RTV i AGD.

2023 rok nie będzie należał do najlepszych

Jednocześnie 2022 rok był okresem zdominowanym przez rosnącą z miesiąca na miesiąc inflację, która negatywnie wpłynęła na portfele Polaków, niejednokrotnie zmuszając ich do weryfikacji planów zakupowych.

Eksperci z Cushman & Wakefield nie zapowiadają poprawy tej sytuacji. Ich zdaniem kolejne miesiące mogą przynieść pogorszenie nastrojów konsumentów, co znajdzie odzwierciedlenie w niższym poziomie sprzedaży detalicznej i co za tym idzie – obrotach najemców obiektów handlowych.

Mimo że ogółem sprzedaż detaliczna wzrosła o 5% r/r, to jednak druga połowa roku stanęła pod znakiem wyraźnego hamowania wydatków. Niestety rok 2023 prawdopodobnie przyniesie kontynuację tego trendu, a co za tym idzie – raczej ujemną dynamikę sprzedaży detalicznej, która może wynieść ok. -5%

Katarzyna Lipka, dyrektorka zespołu Doradztwa i Analiz Rynkowych w Cushman & Wakefield

Jak wygląda sytuacja w centrach handlowych?

Co ciekawe, pogarszające się nastroje konsumenckie nie miały na razie niekorzystnego wpływu na liczbę klientów obiektów handlowych. Odwiedzalność w centrach i parkach handlowych w grudniu 2022 osiągnęła średni miesięczny poziom prawie 510 000 osób na obiekt handlowy. Jest to o wynik o ponad 5% wyższy niż w 2019 roku, mimo coraz bardziej konkurencyjnego rynku, na którym od tego czasu przybyło prawie 800 000 mkw.

Średni nominalny obrót najemców w nowoczesnych obiektach handlowych w listopadzie 2022 wyniósł 1046 PLN netto na mkw. powierzchni. Mimo że dane o obrotach w centrach handlowych pokazują wyższy o 11% nominalny poziom sprzedaży w listopadzie 2022 roku w porównaniu do roku 2019, to po uwzględnieniu rosnącej inflacji realne obroty były o 6% niższe od wartości z listopada 2019 roku.

Niestety, zmniejszająca się zasobność portfela polskiego konsumenta i pogarszające się nastroje wpłyną negatywnie na plany zakupowe i tym samym na obroty najemców w obiektach handlowych. Zmieni się także struktura wydatków – zmniejszy się ilość pieniędzy wydawanych na dobra i usługi spoza koszyka dóbr podstawowych, np. meble, sprzęt RTV, wyjścia do restauracji, podróże czy abonamenty sportowe.

Paulina Bauer, dyrektorka działu Zarządzania Nieruchomościami Handlowymi, Cushman & Wakefield.

Foto: StockAdobe(Jan)

Reklama